Litr najpopularniejszej benzyny 95 oktanów kosztuje teraz w Polsce średnio 4,78 zł – o 3 grosze taniej niż przed tygodniem. Natomiast litr oleju napędowego w ciągu tygodnia staniał o 4 grosze i obecnie kosztuje średnio 5,03 zł – poinformowała w piątek firma analityczna BM Reflex.

Według jej szacunków litr benzyny 95 oktanów jest teraz około 8 groszy droższy niż przed rokiem, a natomiast za litr paliwa do silników Diesla trzeba zapłacić o 43 groszy więcej.

Doszła nowa opłata

To już kolejny tydzień obniżek cen na stacjach benzynowych w tym roku. Taka przecena może zdumiewać, bo od 1 stycznia do cen benzyny i oleju napędowego rząd dolicza nową daninę, tak zwaną opłatę emisyjną. Jej stawka wynosi 8 groszy netto za litr paliwa, czyli wraz z podatkiem VAT może podbić cenę detaliczną benzyny i oleju napędowego o 10 groszy.

Z tej nowej opłaty rząd chce ściągnąć ok. 1,8 mld zł rocznie i deklaruje, że przeznaczy je na walkę ze smogiem oraz na dotacje do zakupu samochodów elektrycznych przez urzędy państwowe oraz samorządy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej