„Jesteśmy poważnie zaniepokojeni zatrzymaniami i postawieniem w stan oskarżenia byłych władz KNF, które nastąpiły wkrótce po zgłoszeniu do prokuratury informacji o propozycji korupcyjnej mającej miejsce w tym roku w organie nadzorującym rynki finansowy i kapitałowy w Polsce” – czytamy w oświadczeniu.

Ekonomiści podkreślają, że wiarygodność KNF ma fundamentalne znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki. Jej podważenie może mieć fatalne skutki.

 „Sektor finansowy musi być zbudowany na wiarygodnych, przejrzystych, stosujących się do prawa, chroniących prawa własności, godnych zaufania instytucjach. Jest on bowiem kluczowym elementem gospodarki, jej krwiobiegiem” – zaznaczają autorzy tekstu.

"Polski system finansowy był bardzo stabilny"

TEP przypomina, że do tej pory polski system finansowy był „bardzo stabilny”. W tym kontekście wymienia przede wszystkim światowy kryzys finansowy z lat 2008-09 czy osłabienie gospodarcze 2012-13 r. Ponadto w stress testach Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego polski system finansowy regularnie okazywał się jednym z najbardziej stabilnych na kontynencie.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej