Przymusowa restrukturyzacja, czyli instytucja resolution – słowo pojawiające się w rozmowie Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim – przeprowadzana jest wtedy, gdy bank nie jest w stanie dalej samodzielnie prowadzić działalności, w przypadku gdy jego upadłość mogłaby poważnie zagrażać klientom i gospodarce.

Idea Bank i Getin Noble w tarapatach

Idea Bank i Getin Noble Bank od 2016 r. przeżywają kryzys związany m.in. z obciążeniami nałożonymi przez rząd, a ostatnio Idea Bank także z aferą GetBacku. Idea Bank był dystrybutorem obligacji GetBacku, a Leszek Czarnecki, który jest głównym akcjonariuszem banku, zadeklarował, że wszystkie obligacje sprzedane z naruszeniem dobrych zasad zostaną odkupione, a pieniądze zwrócone klientom.

Banki Czarneckiego są w trakcie postępowania naprawczego. I teoretycznie są na dobrej drodze do naprawy, ale jak mówią eksperci, wystarczyłaby ustawa frankowa (przewalutowanie kredytów hipotecznych po kursie z czasu wzięcia kredytu, o co walczyli frankowicze) czy nawet spreadowa (zwrot części prowizji – ustawa to nakazująca utknęła w Sejmie) i już byłoby po dobrej drodze. Stąd realne ryzyko zastosowania instytucji resolution, przy okazji której pojawił się wątek przejęcia banku za złotówkę.

Artyku dost瘼ny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypr鏏uj cyfrow Wyborcz

Nieograniczony dost瘼 do serwis闚 informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazyn闚 Wyborczej