Andrzej Janusz Zybertowicz to doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2008-10 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od 2015 doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy. To główny intelektualista polskiej prawicy. Publikuje m.in. „W Sieci”, „Naszym Dzienniku” i „Gazecie Polskiej”.

Znany jest z kontrowersyjnych poglądów.

Przykładowo, na początku 2018 r oświadczył, że największym wyzwaniem Polski w rozpoczynającym się roku jest zbudowanie MaBeNy – Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Bo bez tego „dobra zmiana” może się wykoleić.

MaBeNa to według Zybertowicza skoordynowane działania dyplomacji, propagandy i służb państwowych, by poprawić „niską jakość narracji państwowej”. Właśnie przez tę „niską narrację” Zachód uważa, że u nas łamie się konstytucję, nęka opozycję, a władza zwalcza wolne media.

Doradca prezydenta Dudy uznał zapewne, że skoro ma tak odkrywcze i nowatorskie poglądy, to zasługuje na większe uznanie w świecie naukowców. Postanowił więc ubiegać się o tytuł profesora nauk społecznych.

Pozostało 80% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej