Prawnik i naukowiec Jacek Bartosiak zostanie szefem spółki celowej, która ma wybudować Centralny Port Komunikacyjny – potwierdził w środę Mikołaj Wild, wiceminister ds. CPK. Kim jest Jacek Bartosiak? To prawnik, szef kancelarii obsługującej m.in. polskie i zagraniczne firmy.

Jacek Bartosiak. Ekspert od szlaków

Ale znany jest zwłaszcza jako ekspert geopolityki. Nazywany jest jednym z czołowych znawców polityki amerykańskiej, ale nie tylko. To autor książek, m.in. „Pacyfik i Eurazja. O wojnie", w której wieszczy wojnę między USA a Chinami, i ostatnio wydanej „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”. Związany jest z konserwatywnym stowarzyszeniem Klub Jagielloński oraz think tankami Fundacja Pułaskiego i Nowa Konfederacja.

Bartłomiej Radziejewski, współpracownik Bartosiaka w Nowej Konfederacji, a prywatnie także jego przyjaciel, mówi, że jest on jednym z nielicznych ekspertów w Polsce, którzy nadają się na to stanowisko. - Ma głęboką wiedzę o szlakach transportowych i geostrategii. Zna się na gospodarce i zarządzaniu - mówi Radziejewski.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej