– Teraz oficjalnie jesteśmy placówkami pocztowymi i możemy otwierać z pracownikami – mówi pani Anna, która od kilku lat jest franczyzobiorczynią Żabki.

Przypomnijmy: od 1 marca obowiązuje ustawa zakazująca handlu w niedziele. Zgodnie z nią Żabki mogą być w niedzielę otwarte, ale tylko wtedy, jeśli za ladą stanie sam franczyzobiorca lub członek jego rodziny. Franczyzobiorcom nie mogą natomiast pomagać pracownicy. Okazuje się, że sieć znalazła metodę na obejście zakazu. Ma to umożliwić uznanie sklepów za placówki pocztowe.

Zakaz handlu w niedziele i 32 wyjątki

 W ustawie o zakazie handlu w niedziele są 32 wyjątki. W niedziele objęte zakazem handel może być prowadzony m.in. w sklepach internetowych, aptekach, kwiaciarniach, na stacjach paliw, w strefach wolnocłowych czy np. w placówkach pocztowych. To właśnie z tego ostatniego wyjątku skorzystała Żabka. To, że Żabki to placówki pocztowe, potwierdzić ma umowa z Point Pack i Pocztą Polską. Point Pack jest operatorem pocztowym tworzącym sieć punktów nadawania i odbioru przesyłek. Swoje punkty ma zlokalizowane m.in. w Żabkach. W sklepach sieci można nadać i odebrać przesyłki.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej