We wtorek rząd premiera Mateusza Morawieckiego przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który przewiduje bezterminowe przedłużenie prac nad zmodernizowaną ewidencją pojazdów i kierowców CEPiK 2.0.

Zgodnie z obecnymi przepisami nowy system miał w pełni działać od 4 czerwca. Rząd postanowił przełożyć ten termin, bo prowadzona pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji modernizacja systemu zakończyła się klapą. W listopadzie zeszłego roku uruchomiono część CEPiK 2.0 dotyczącą pojazdów i od tego czasu kierowcy mają problemy z rejestracją samochodów.

Z tego powodu do zakończenia naprawy sfuszerowanych już prac Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło bezterminowo odłożyć dalszą modernizację systemu, głównie w części dotyczącej kierowców. Przyjęty przez rząd projekt przewiduje, że terminy uruchomienia kolejnych segmentów CEPIK 2.0 będą ogłaszane z wyprzedzeniem co najmniej trzech miesięcy przez ministra cyfryzacji. Ile jeszcze lat zajmie budowa CEPiK 2.0 ciągnąca się od końca 2013 r. – nie wiadomo.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej