Fińska państwowa Agencja Południowej Finlandii (Regional State Administrative Agency Southern Finland) wydała w środę zezwolenie wymagane przez fińskie prawo wodne na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 – poinformowała spółka Gazpromu zajmująca się tą inwestycją.

Tydzień wcześniej na ułożenie gazociągu zgodził się już rząd Finlandii i obecnie Gazprom ma już komplet zezwoleń na ułożenie Nord Stream 2 na wodach fińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Gazociąg z Rosji zostanie tam ułożony w pobliżu pierwszego systemu Nord Stream, który został zbudowany pięć lat temu, łącząc bezpośrednio Rosję i Niemcy.

Finowie za Niemcami

Finlandia to drugie po Niemczech państwo nad Bałtykiem, które przyznało już komplet zezwoleń na inwestycję Gazpromu. Pod koniec stycznia niemiecki Urząd Górniczy Stralsund wydał zezwolenie na budowę i eksploatację Nord Stream 2 na niemieckich wodach terytorialnych, a pod koniec marca Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) z Hamburga wydał takie samo zezwolenie odnośnie wód niemieckiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej