1 marca weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia – plus dodatkowe przed świętami. Pierwsza niedziela bez handlu przypada na 11 marca, kolejna tydzień później –18 marca. Z kolei w kwietniu tylko jedna niedziela będzie handlowa – ostatnia w miesiącu, 29 kwietnia.

Ustawa stanowi niemałe wyzwanie organizacyjne dla sieci handlowych, które rozważają, jak odpowiedzieć teraz na nowe potrzeby zakupowe klientów. Handlowcy spodziewają się wzmożonego ruchu w sklepach przede wszystkim w piątki i soboty. Dlatego Lidl już zdecydował, że w te dni sklepy sieci w całej Polsce będą czynne dłużej, do godz. 22. Natomiast sieć Auchan w soboty otwierać się będzie już o godz. 7.

Zakupy w niedziele możliwe przez internet

Ustawa ograniczająca handel w niedziele nie obowiązuje wszystkich sklepów. Wśród 32 wyjątków są m.in. apteki, kwiaciarnie, stacje paliw, sklepy na dworcach kolejowych i autobusowych, w strefach wolnocłowych oraz sklepy internetowe.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej