W Polsce istnieją trzy reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) i Forum Związków Zawodowych (FZZ).

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza działa inaczej niż tradycyjne związki - mimo że nie posiada takich zasobów jak one, ma na koncie duże sukcesy, bo wchodzi do branż, w których innych związków brak.

OZZIP był m.in. organizatorem większości protestów przeciwko śrubowanym do granic normom w Amazonie, jednego z niewielu strajków zorganizowanych w jednej z fabryk w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, pikietował przed siecią sklepów wolnocłowych Aelia, w których sprzedawczynie skarżyły się na mobbing, wywalczył też wypłaty dla osób sprzątających na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, które nie otrzymywały wynagrodzeń. Ale wiele wskazuje na to, że działalność Inicjatywy może zostać ograniczona, jeśli w życie wejdzie nowy kodeks pracy - przy poparciu dużych central, zwłaszcza "Solidarności".

Pozosta這 88% tekstu
Artyku dost瘼ny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypr鏏uj cyfrow Wyborcz

Nieograniczony dost瘼 do serwis闚 informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazyn闚 Wyborczej