Międzynarodowy Komitet Olimpijski zweryfikował wyniki rywalizacji w kategorii 105 kg podnoszenia ciężarów mężczyzn podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Zrobił tak po ponownym przebadaniu próbek w ramach testów antydopingowych. Skutki są dalekosiężne, bo dyskwalifikacja obejmie aż pięciu zawodników startujących przed sześciu laty w tej kategorii, w tym złotego medalistę Ołeksija Torochitja z Ukrainy.

Bartłomiej Bonk wicemistrzem olimpijskim

Polak Bartłomiej Bonk zajął wtedy trzecie miejsce i otrzymał brązowy medal. Faworytem rywalizacji był wtedy Marcin Dołęga, ale spalił wszystkie trzy podejścia. Był to jeden z trzech krążków wywalczonych przez Polaków w Londynie, obok złota Adriana Zielińskiego i brązu Tomasza Zielińskiego.

Po zdyskwalifikowaniu Ukraińca nowym mistrzem olimpijskim z 2012 roku został Navab Nassirshalal z Iranu. Bartłomiej Bonk otrzyma srebro, a na podium wskoczyłby też czwarty na londyńskim pomoście Uzbek Rusłan Nuruddinow, gdyby nie to, że i on został zdyskwalifikowany. Brązowy medal przypada w tej sytuacji kolejnemu Uzbekowi Iwanowi Jefremowowi, który był wówczas piąty. Poza Ukraińcem i Rusłanem Nuruddinowem zdyskwalifikowani zostali również trzej inni sztangiści: Białorusin Mikałaj Nowikau z Białorusi, Melina Dalauzyjan z Armenii i Walentin Christow z Azerbejdżanu.