Dwaj poruszający się na wózkach inwalidzkich przyjaciele, przemierzający obie Ameryki dwudziestodwuletnim już land roverem defenderem, właśnie osiągnęli swój cel – dotarli nad zatokę Prudhoe na Alasce.

„Tu może być bardzo fajnie”

W ekspedycji na Alaskę najważniejszą kwestią był czas. Chodziło o to, aby nie dojechać tam za wcześnie, czyli przed zakończeniem zimy, ani nie za późno, czyli zanim zima ponownie się zacznie. Sierpień to był ostatni moment, żeby zdążyć przed rozpoczynającymi się już niedługo opadami śniegu oraz związanymi z tym utrudnieniami w poruszaniu się po tym największym stanie USA.

Pod koniec maja Michał i Maciej odebrali z warsztatu w Los Angeles swojego ulubionego „Defe” ze świeżo zamontowanym silnikiem, przejechali testowe tysiąc kilometrów i nabrali przekonania, że auto jest sprawne. Potem bez zwłoki ruszyli na północ kontynentu. Szybko minęli San Francisco, przejechali Oregon i wjechali do stanu Waszyngton. Krótkie przerwy w podróży wypełniały im spotkania m.in. z Dawidem Andresem (wraz z bratem przejechał Amazonkę na rowerze), z dziennikarzem i pisarzem Joe Kane’em (autor „Z nurtem Amazonki”) oraz moim synem Maxem, który mieszka i studiuje w Seattle. Stamtąd pomknęli przez Kanadę wprost na Alaskę.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej