Trwa plebiscyt Ludzie Roku 2017 Czytelników Wyborczej. Adam Bielecki, Jarosław Botor,  Piotr Tomala i Denis Urubko są w nim nominowani. Głosujcie na Wyborcza.pl/plebiscyt.

Artykuł pochodzi ze stycznia 2018.

Elisabeth Revol przebywa w szpitalu w Islamabadzie. Ma poważne odmrożenia stóp i rąk, lekarze robią wszystko, by uniknęła amputacji. Biorący udział w akcji ratunkowej Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala i Jarosław Botor są w Skardu. Odpoczywają i czekają na pogodę, która pozwoli pilotowi śmigłowca zabrać ich z powrotem do bazy pod K2, gdzie przebywa reszta narodowej wyprawy.

Wiedzieli, że następnego dnia przyjdzie huragan

Dzięki relacjom Urubki i Bieleckiego wiemy, jak wyglądała akcja ratunkowa, co stało się pod szczytem Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) i na nim. Urubko opowiedział o wszystkim hiszpańskiemu magazynowi wspinaczkowemu „Desnivel”, Bielecki – TVN 24.

W sobotę po godz. 17 wylądowali helikopterem na wysokości 4800 m, kilkadziesiąt metrów poniżej obozu I. – To uratowało Elisabeth – mówi Bielecki. – Gdyby wysadzono nas w bazie [na wys. 4200 m], dojście w głębokim śniegu do obozu I zajęłoby nam kilka godzin. Brawa dla pakistańskich pilotów.

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej