Czy "Kler" Smarzowskiego zmieni polski Kościół? Na pewno zmieni wyobrażenie o nim niejednego katolika. Jest weekend, więc rezerwujcie czas i na kino i na raport "Wyborczej".

Temat dnia. Dawno nie było w polskim kinie filmu tak wyczekiwanego. Wróciły kolejki, koniki, na Jasnej Górze odprawiano modły. „Każdy powinien go zobaczyć. To film potrzebny” mówią widzowie po premierze. Jak bardzo potrzebny pokazują reakcje prawicowych mediów i słowa Wojciecha Smarzowskiego: - Film o polskim Kościele musieliśmy kręcić w Czechach. W Polsce nikt nam nie chciał udostępnić obiektów - mówi w rozmowie z Grzegorzem Szymanikiem w Wysokich Obcasach Extra.

A jaki jest polski Kościół? O tym w raporcie "Gazety Wyborczej" "Kler nasz powszedni". W nim m.in.: Od kleryka do biskupa, czyli jak robi się karierę w Kościele. 41 nie zawsze wspaniałych, czyli polscy biskupi. Sto tysięcy złotych na dywanie biskupa, czyli jak zarabia polski kler. Wszyscy o tym mówili - księża szeptem, geje głośno.

Biskupi
Biskupi  Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Dzieje się

  • Siatkarze w półfinale MŚ. Koncertowa gra Polaków już po pierwszym secie dała im awans do półfinału mistrzostw świata w siatkówce. Nasi siatkarze ukarali Włochów, którzy uciekali się do szachrajstw pisze Rafał Stec. Dziś mecz ze Stanami Zjednoczonymi o finał.
  • Niedoszli nabywcy "maluchów" i "dużych fiatów" pilnie poszukiwani. Poszukajcie, czy w dokumentach dziadków lub rodziców nie zawieruszyła się przedpłata na auto z czasów PRL. Można za nią teraz dostać kilkanaście tysięcy złotych.
  • Mieszkanie plus redaktora Sakiewicza. Dziennikarze prorządowej "Gazety Polskiej Codziennie" żalą się, że nie dostają pensji, a jej szef Tomasz Sakiewicz twierdzi, że "dobra zmiana" powinna więcej robić dla jego mediów. Sam kilka miesięcy po wyborach kupił pół willi w Krakowie o wartości rynkowej 2 mln zł za kredyt z państwowego banku PKO BP.

Na podniesienie ciśnienia zamiast kawy. Kolejne po aferze Cambridge Analytica kłopoty Facebooka. Atak na infrastrukturę Facebooka sprawił, że konta 50 milionów osób są zagrożone. W piątek 90 milionów użytkowników zostało wylogowanych ze swoich kont (40 mln prewencyjnie) w ramach zachowania bezpieczeństwa. Po ponownym zalogowaniu znajdą stosowne oświadczenie. Sprawdźcie swoje konta.

Na uspokojenie zamiast melisy. Zdaniem krytyków „Kler” Smarzowskiego zasłużył na Złote Lwy w Gdyni, ale ich nie dostał. Po głośnym werdykcie warto przypomnieć festiwale, na których również byli wielcy faworyci, którzy stali się – czy przez kunktatorstwo jury? – wielkimi przegranymi. Pięć klasycznych filmów, które "powinny" wygrać festiwal w Gdyni przedstawia Jacek Szczerba.

Wyborcza to Wy. W 1990 r. na łamach „Gazety Wyborczej” toczyła się debata o wprowadzeniu nauki religii do szkół, sprawa budziła wielkie emocje wśród naszych Czytelników. Co przed 28 laty Czytelnicy "Wyborczej" pisali o nauce religii w szkole?  

Zdarzyło się 29 września. 75 lat temu we wsi Popowo urodził się Lech Wałęsa. "Masz pięć lat – pasiesz gęsi, siedem lat – do krów, dziesięć – do obrządku i do wszystkiego, niezależnie od nauk" – wspominał przyszły przywódca "Solidarności". Co jeszcze wydarzyło się 29 września?

Lech Walesa na bramie zakładu - ze słynnym długopisem, którym podpisał porozumienia sierpniowe. Stocznia Gdańska, sierpień 1980
Lech Walesa na bramie zakładu - ze słynnym długopisem, którym podpisał porozumienia sierpniowe. Stocznia Gdańska, sierpień 1980  EAST NEWS

A na koniec 17 zdjęć, które zachwyciły nas w tym tygodniu.

Dzieło artysty My dog Sighs w Rzymie
Dzieło artysty My dog Sighs w Rzymie  ALESSANDRA TARANTINO/AP

Chcesz wiedzieć więcej i mieć dostęp do wszystkiego? Sięgnij po prenumeratę „Wyborczej”. Są z nami już ponad 133 tys. osoby! 

Bądźmy w kontakcie – listy@agora.pl i spotkajmy się na Wyborcza.pl