Dawno, dawno temu w odległej galaktyce walkmanów, adidasów i w ogóle kolorowego Zachodu lat 80. rządziło MTV. Dla fanów nad Wisłą dysponujących dwoma kanałami telewizji publicznej głównym źródłem muzycznych nowości był w owym czasie Program 3 Polskiego Radia. Jego „Lista przebojów” w czasie rzeczywistym wykuwała współczesny kanon.

Co mówią o nas hity 1989 r.? Czy dla muzyki to był czas równie przełomowy jak dla życia społecznego? Czym się różniło tamto radio od tego, które mamy dziś?

*MAREK NIEDŹWIECKI – ur. w 1954 r., dziennikarz muzyczny, legenda radiowej Trójki, głos i serce jej piątkowej listy przebojów. Z wykształcenia technolog i organizator budownictwa, na antenie – w studenckim radiu Żak – od początku lat 70., w Polskim Radiu pracuje od 1978 r., od 1982 r. w Trójce. W 2007 r., podczas czystki „złogów komunistycznych” za pierwszych rządów PiS, przeszedł do Radia Złote Przeboje. Na Myśliwiecką wrócił w 2010 r. Pomysłodawca trójkowego „Topu Wszech Czasów” i cyklu płytowego Smooth Jazz Café Autor i współtwórca książek „Nie wierzę w życie pozaradiowe”, „Radiota, czyli skąd się biorą Niedźwiedzie”, „Australijczyk”

Pozostało 91% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej