Piotr Rypson został zwolniony przez nowego szefa MNW prof. Jerzego Miziołka, mianowanego przez ministra Glińskiego. Rypson jest twórcą Galerii Sztuki XX i XXI wieku, z której Miziołek polecił usunąć klasyczne prace Natalii LL, Katarzyny Kozyry i Grupy Sedzia Główny. W poniedziałek Miziołek wycofał się z tej decyzji.

Karol Sienkiewicz: W weekend media społecznościowe zalała fala zdjęć osób jedzących banany, jak w ocenzurowanej „Sztuce konsumpcyjnej” Natalii LL.

Piotr Rypson: Banany okazały się niezwykle nośne. Paradoksalnie, cenzura pracy Natalii LL zapoczątkowała sytuacjonistyczną reakcję. Przybrała ona formę wręcz komiczną, slapstickową. Pokazuje to gotowość różnych ludzi do reagowania na takie sytuacje - nie tylko na to, co się dzieje w Muzeum Narodowym.

To ty w 2013 r. stworzyłeś w MNW Galerię Sztuki XX i XXI wieku. Dyrektor Miziołek tłumaczy swoją decyzję o zdjęciu z wystawy prac Katarzyny Kozyry, Natalii LL czy Grupy Sędzia Główny oburzeniem zwiedzających. Czy takie głosy pojawiały się wcześniej?

Pozostało 86% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej