Informację podał portal Deadline.

Scenariusz biograficznej opowieści o genialnym i niedocenianym wynalazcy napisał Anand Tucker. Ten brytyjski filmowiec o indyjsko-niemieckich korzeniach, urodzony w Tajlandii i dorastający w Hongkongu, wyreżyserował m.in. komedię romantyczną „Oświadczyny po irlandzku” (2010), a wraz z Darią Jovicic wyprodukował nominowaną do trzech Oscarów i dziesięciu nagród BAFTA „Dziewczynę z perłą” (2003). Ten duet współprodukował też "Drogę do zapomnienia" (2014).

Film, którego tytuł to "Nikola", Tucker wyreżyseruje, a Jovicic wyprodukuje.

Fabuła, jak zapowiadają twórcy, będzie koncentrować się na ostatnim wielkim eksperymencie Tesli, który za jego życia uznano za porażkę, a który mógł się okazać jednym z jego największych sukcesów.

Tesla kontra Edison

Tesla, urodzony na terenie dzisiejszej Chorwacji Serb, był geniuszem. Zarejestrował ponad 700 patentów na całym świecie, a w wielu swoich pomysłach wyprzedził epokę. Przede wszystkim wpadł na ten, aby nośnikiem energii elektrycznej uczynić prąd przemienny, którego kierunek zmienia się 50 lub 60 razy na sekundę, czyli z częstotliwością 50-60 Hz. Taki płynie w dzisiejszych sieciach energetycznych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej