Producentem "Paragrafu 22" jest George Clooney, laureat Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Syriana" i za najlepszy film ("Operacja Argo").
Clooney ma też na koncie m.in. oscarowe nominacje dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz za film "Good Night and Good Luck". Wyreżyserował część odcinków "Paragrafu 22", a do współpracy zaprosił Granta Heslova ("Człowiek, który gapił się na kozy") i Ellen Kuras (nominacja do Oscara za dokument "Zdrada" z 2008 r.).

"Paragraf 22" o absurdach wojny

"Paragraf 22" po raz pierwszy został wydany w 1961 r. Akcja powieści toczy się w czasie II wojny światowej na włoskim froncie, a jej głównym bohaterem jest bombardier Yossarian, który musi mierzyć się nie tylko z absurdem wojny, ale też groteskowymi przepisami obowiązującymi w wojsku. Tytułowy "Paragraf 22" to zasada, według której żołnierze mogą na własną prośbę zakończyć służbę z powodu choroby psychicznej. Jeśli jednak chcą to zrobić z obawy o swoje życie, oznacza to, że nie są wcale chorzy psychicznie, a co za tym idzie - mogą pełnić służbę.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej