Pozew wpłynął do Sądu Okręgowego na nowojorskim Manhattanie. Jak podaje "New York Times", prawnicy Allena zwracają w nim uwagę, że Amazon, odstępując od umowy, powołuje się "na mające 25 lat bezpodstawne oskarżenia".
Chodzi o oskarżenia o molestowanie Dylan Farrow, córki reżysera.  Allen miał się ich dopuścić w 1992 roku, kiedy dziewczynka miała 7 lat.

Woody Allen znowu oskarżony

Allen od początku zaprzecza oskarżeniom, nigdy nie postawiono mu formalnych zarzutów. Utrzymuje, że oskarżenia są elementem zemsty byłej żony, aktorki Mii Farrow. Allen porzucił ją dla Soon-Yi Previn, adoptowanej córki Farrow, a obecnie, od ponad 20 lat, jego żony.

Prawnicy Allena piszą, że Amazon podpisywał kontrakt z Allenem, kiedy te oskarżenia były już dobrze znane opinii publicznej, powoływanie się na nie przy zerwaniu kontraktu nie ma więc sensu.

Allen broni się od lat 90. XX wieku, ale oskarżenia odżyły wraz z narodzinami ruchu #MeToo w 2017 roku. Syn reżysera i brat Dylan Ronan Farrow napisał wtedy serię artykułów opisujących problem molestowania w Hollywood. Pierwsza publikacja ukazała się w na łamach magazynu "New Yorker" i wywołała burzę. Najboleśniejszy upadek zaliczył Harvey Weinstein, hollywoodzki gigant, producent filmowy i współwłaściciel wytwórni Miramax został oskarżony o molestowanie przez kilkadziesiąt kobiet.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej