Czy tak popularny film ma rewolucyjną moc – jakby to powiedział Jan Paweł II, a za nim Robert Biedroń – „odnowienia oblicza tej ziemi”? Pozostaję sceptyczny, choć przecież przez cztery miesiące zobaczyło go 5 milionów widzów i stał się najbardziej kasową produkcją ostatnich 30 lat.

Fakty: nie tylko „Fakty i Mity”

Minęły czasy, gdy mediami krytycznymi wobec Kościoła były wyłącznie „NIE” oraz „Fakty i Mity”. Antyklerykałowie nie są jeszcze w Polsce liczniejsi od gorliwych katolików, ale nieprzypadkowo Jerzy Urban ubolewa nad tym, że on i jego tygodnik stracili monopol na upublicznianie czarnych kart Kościoła.

Faktem jest, że z roku na rok coraz mniej Polaków uczestniczy w niedzielnych mszach i przystępuje do komunii. I choć z danych CBOS i GUS wynika, że ok. 93 proc. Polaków deklaruje katolicyzm, to regularnie praktykuje go zaledwie 36 proc. Na całym świecie młodzi są coraz mniej religijni, ale to Polska jest w ścisłej czołówce krajów, w których spadek religijności jest największy (codzienną modlitwę deklaruje 14 proc. Polaków przed czterdziestką).

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej