Małgorzata Szumowska – ur. w 1973 r., reżyserka, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, autorka m.in. dokumentu „A czego tu się bać?” o wiejskich zwyczajach pogrzebowych oraz fabuł: „Szczęśliwy człowiek”, „Ono” według scenariusza nominowanego na festiwalu Sundance, „33 sceny z życia” (nagroda w Locarno), „Sponsoring”, „W imię...” (konkurs Berlinale) oraz „Body/Ciało”.

Za ten ostatni film otrzymała na festiwalu w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. Córka dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej oraz dziennikarza i filmowca Macieja Szumowskiego.

Jej najnowszy film „Twarz” premierę miał w piątek na Festiwalu Filmowym w Berlinie. W sobotę na gali kończącej festiwal Szumowska została nagrodzona za ten film Srebrnym Niedźwiedziem - Wielką Nagrodą Jury. To drugie najważniejsze wyróżnienie festiwalu po Złotym Niedźwiedziu.

Tadeusz Sobolewski: Pierwsze skojarzenie: Twin Peaks. Polskie miasteczko z filmu „Twarz”, niby takie zwyczajne, jest jak z niepolskiego filmu. Budują tu największy na świecie pomnik Chrystusa Króla. Na budowie zdarza się wypadek...

Małgorzata Szumowska: Bohater, którego gra Mateusz Kościukiewicz, po wypadku zmienia twarz. I zmienia się to, jak widzi świat. A także to, jak widzą go inni.

Pozostało 81% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej