Tomasz Mann: Wenecja

1/7
Tomasz Mann: Wenecja

Mówimy "Wenecja" - a w domyśle Mann. Mówimy "Mann", w domyśle - Wenecja i nieśmiertelna "Śmierć w Wenecji". "Wszystkie fakty zawarte w opowiadaniu - mówi Katia, żona pisarza, w "Moich nienapisanych wspomnieniach" - od sceny z człowiekiem na cmentarzu naprawdę się wydarzyły".
Tak więc wiosną 1911 r. Mannowie przypłynęli do grodu św. Marka z Dalmacji, a "na statku znajdował się rzeczywiście ów wystrojony i wyraźnie umalowany podstarzały fircyk, otoczony młodymi ludźmi, którzy hałasowali i błaznowali". W Hotelu des Bains na weneckim Lido zaś "zaraz pierwszego dnia zobaczyliśmy ową polską rodzinę, która dokładnie tak wyglądała, jak mój mąż ją opisał: te same trochę zbyt sztywno ubrane dziewczynki i ten sam czarujący, prześliczny mniej więcej 13-letni chłopiec w marynarskim ubraniu z otwartym kołnierzem i twarzową kokardą - od razu wpadł mojemu mężowi w oko".
Jak dziś wiemy, pierwowzorem Tadzia był najpewniej 11-letni wówczas Władzio Moes, syn warszawskiego bogatego przemysłowca. Mann - kontynuuje Katia - "poczuł natychmiast słabość do tego chłopca i zawsze obserwował go na plaży bawiącego się z rówieśnikami. Nie szedł za nim przez całą Wenecję - zastrzega przezornie pani Mann - co to, to nie, ale był nim zafascynowany i dość często o nim myślał". Co z tego zostało przetworzone w opowieść o nieszczęsnym Gustawie von Aschenbachu - czytaliśmy.
W 1932 r. Mann pisał do swoich dzieci Eriki i Klausa, bawiących znów na Lido, w tym samym hotelu: "Dla pewnych natur wiąże się z imieniem Wenecji jakaś nieuchwytna, z niczym nieporównywalna melancholia". Czyż nie przyprawia o melancholię to, że w ubiegłym roku w Wenecji królował także Mann? Michael Mann, reżyser kina akcji, przewodniczący jury filmowego festiwalu?

Wszystkie zdjęcia
 • Tomasz Mann: Wenecja
 • Marek Bieńczyk: kraje bałtyckie
 • Juliusz Słowacki: Pornic
 • Jane i Paul Bowlesowie: Taprobane
 • Karel Čapek: Neapol
 • Andrzej Sosnowski: Hel
 • Co poza tym w
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
  Sport
  Kultura
  Gospodarka