Jane i Paul Bowlesowie: Taprobane

4/7
Jane i Paul Bowlesowie: Taprobane

EVERETT COLLECTION/ Everet Collection

Małżeństwo Bowlesów? Wiadomo, przede wszystkim, marokański Tanger, a także wojaże po Ameryce Środkowej i Południowej.
Bodaj najbardziej ekscentryczną podróżniczo-mieszkalną przygodą Bowlesów była ich własna miniaturowa wyspa Taprobane na Oceanie Indyjskim tuż u południowego wybrzeża Sri Lanki, w sąsiedztwie osady Weligama - tak blisko, że Paul często docierał tam wpław!
Wysepkę - skrawek lądu z willą w pięknym ogrodzie - zbudowaną w 1926 r. przez francuskiego hrabiego Paul zobaczył na zdjęciach w albumie swego brytyjskiego przyjaciela Davida Herberta, drugiego syna earla Pembroke, który był tam w dzieciństwie, w połowie lat 30. Bowles natychmiast się nią zainteresował.
Po raz pierwszy przyjechał na Cejlon, a potem na Taprobane z Antwerpii w 1949 r. Uwaga, dokonał tego polskim frachtowcem "Generał Walter". (To zresztą nie koniec tropów polskich: parę lat później - za osiem funtów! - Bowles popłynął do Bombaju z Hiszpanii na pokładzie "Stefana Batorego".) Od razu uparł się, by wysepkę odkupić od aktualnego właściciela. Czekał na to do 1952 r. Właściciel gotów był sprzedać wszystko za 6 tys. dol., a Bowles dostał akurat 5 tys. za prawa filmowe do "Pod osłoną nieba". Nie zastanawiał się długo.
Razem z Jane pojechali tam dopiero pod koniec 1954 r. Jane, wówczas już schorowana i rozdrażniona, nie zaakceptowała posiadłości. Jak pisze biografka Bowlesa Virginia Spencer Carr, Paul uprzedził ją wprawdzie o braku elektryczności, ale Jane nie mogła znieść nocnych wizyt stad nietoperzy o wielkich zębach. A także dziennych gości przeróżnego rodzaju oferujących swe towary i usługi (bo wyspa, jako się rzekło, była łatwo dostępna).
Bowlesowie spędzili tam ostatecznie kilka miesięcy, goszcząc m.in. Peggy Guggenheim. W 1956 r. Paul sprzedał Taprobane, zapewne nie bez żalu.
A dziś? Podobno niedawno bawiła tam Kylie Minogue.

Wszystkie zdjęcia
  • Tomasz Mann: Wenecja
  • Marek Bieńczyk: kraje bałtyckie
  • Juliusz Słowacki: Pornic
  • Jane i Paul Bowlesowie: Taprobane
  • Karel Čapek: Neapol
  • Andrzej Sosnowski: Hel
  • Co poza tym w
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka