Podwodny hotel, ekologiczne miasta, pływające osiedla. Architekci projektują przyszłość

Michał Wybieralski
17.06.2013 16:11
A A A Drukuj
Szybki postęp technologiczny, zagrażające ludzkiej cywilizacji katastrofy naturalne i ambicja stworzenia nowego, wspaniałego świata - ta mieszanka owocuje coraz bardziej brawurowymi wizjami architektów. Ostatnie lata przyniosły wysyp futurystycznych pomysłów, wśród których są pływające osiedla dla mieszkańców terenów zalanych przez morza, ponad stupiętrowa miejska farma, czy pierwsze w pełni ekologiczne miasto. Ale futurystyczne wizje architektów to nie tylko domena naszych czasów.

Wikipedia

To bodaj najbardziej znana ''inwestycja przyszłości'' - miasto Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich projektowane przez światowej sławy architekta Normana Fostera.

Punktem wyjścia dla inwestycji są badania prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Wynika z nich, że dzisiejsze technologie pozwalają zbudować miasto całkowicie zasilane ''zieloną'' i jednocześnie nie emitujące dwutlenku węgla do atmosfery. Szejkowie podjęli się tego wyzwania.

Masdar powstaje na pustyni, ok. 20 km od stolicy kraju Abu Zabi. Pierwsze prace nad projektem ruszyły w 2006 r., miasto ma być gotowe do 2020 r. Będzie kosztować ok. 20 mln dolarów i pomieści 50 tys. mieszkańców. Kolejnych 40 tys. osób z innych części kraju znajdzie w Masdar pracę.

Już sama budowa miasta jest zasilana energią pochodzącą z wytwarzanego przez słońce ciepła i światła, a pracę maszyn zużywających paliwo zrekompensuje nasadzenie nowych drzew. Gorącą wodę w kranach mają z kolei zapewnić głębokie na ponad 2,5 km odwierty, którymi popłynie woda ze źródeł termalnych. Wszystkie śmieci produkowane w Masdar mają być ponownie przetwarzane, a odpadki organiczne posłużą za paliwo dla bioelektrowni i kompost dla miejskich parków i upraw. Ponownie wykorzystane ma być też aż 80 proc. wody zużywanej w mieście. Oczyszczone ścieki posłużą m.in. nawadnianiu zieleni. Głównym dostarczycielem wody do miasta - poza źródłami termalnymi - będzie Zatoka Perska. Pochodząca stamtąd woda będzie wcześniej oczyszczona i odsolona.

Ekologiczne są materiały używane do budowy miasta, ekologiczne będą produkty sprzedawane w tamtejszych sklepach. Przyjazne środowisku są też rozwiązania urbanistyczne zastosowane w Masdar. Większość tamtejszych ulic będzie wąska i przez to zacieniona. Zredukuje to potrzebę używania klimatyzacji, podobnie jak 45-metrowa wieża przechwytująca wiatr i kierująca go w stronę publicznego placu. Budynki powstają na osi północ-wschód, przez co do fasady nie będą się mocno nagrzewać. Lepsze nasłonecznienie wnętrz zapewnią z kolei systemu luster kierujące światło do pomieszczeń.

Mieszkańcy Masdar będą przemieszczać się po mieście przede wszystkim pieszo. Wszystkie ulice będą tam chodnikami i publicznymi placami, a cały ruch samochodowy będzie odbywał się pod ziemią. W mieście będzie działał też system samoobsługowych, elektrycznych taksówek - będą kursować pod adresy wskazane przez pasażerów za pośrednictwem elektronicznego panelu.

  Komentarze (8)
  Zaloguj się
  • his_dudeness

   Oceniono 35 razy 23

   Światem rządzi pieniądz. Futurystyczne miasta ? Powstaną w miejsce wykarczowanych lasów i będą zbudowane przez chciwych deweloperów. Będą spełniać tylko jedną funkcję, mianowicie będą zarabiać dudki.
   To co widzimy na prezentacjach to eko-fanaberia i utopia. Jeszcze kilka lat temu czytałem w GW, że na morzu niedaleko Tokio zbudują budynek wysoki na 4 km. Budowa miała być skończona do 2012 i co ?
   To była tylko wizja. Tak samo jak Gwanggyo i miasto-amfibia to tylko science-fiction na tę chwilę.
   A już z tym miastem-rafą na Haiti to zupełnie pojechano. Kto by finansował takie przedsięwzięcie ?
   Haiti ? Musieli by całą wyspę sprzedać.
   Nikt nie będzie budował czegoś, co będzie koszmarnie drogie i generować horrendalne koszty utrzymania.
   Może poza szejkami w Dubaju, ale oni i tak dokładają do tych swoich wysp na morzu.

  • indywidualismus

   Oceniono 15 razy 15

   Hotel dla kilkudziesięciu gości ważący 3 tony (tyle co mała ciężarówka), miasto za 20 mln dolarów - redakcjo (jest jeszcze coś takiego?) - BŁAGAM !!

  • bd-75

   Oceniono 11 razy 9

   > Masdar powstaje na pustyni, ok. 20 km od stolicy kraju Abu Zabi. Pierwsze prace nad projektem ruszyły w 2006 r., miasto ma być gotowe do 2020 r. Będzie kosztować ok. 20 mln dolarów i pomieści 50 tys. mieszkańców.

   Czyli po 400 dolców na łebka. Nie tylko ekologiczne, ale i jakie tanie! Chyba się przeniosę. Poprawcie to, bo to kompromitacja zarówno autora, jak i korekty.

  • godeep

   Oceniono 4 razy 2

   Wielki ROTFL-u, zmiłuj się nademną.

  • w.o.z.w

   0

   podoba mi się ten statek kosmiczny na drugim zdjęciu tego prototypu.

  • w.o.z.w

   0

   To chyba jakaś pomyłka, albo artykół oparty na faktycznych faktach. 20mln na 50tyś. miasto? 20mln to kosztuje moi drodzy lepsiejszy :-) budynek. Dla porównania zwykły blok w wawie 11pięter.200mieszkań *300tyś zł = 60 polskich mln. 20mln.$ moi drodzy to cena zwykłego, budynku. Jak chcesz drogę zbudować to kosztuje przykładowo 1km autostrady 200mld zł. To są realne ceny. A całe miasto? Nie ma bogacza na ziemi którego teraz stać na kupienie gotowego jakiegokolwiek miasta wraz z budynkami, gruntami etc. Jakiekolwiek dotychczasowe inwestycje rządów np. Chin okazały się poraszką. Nie udało się zasiedlić tych super miast, mimo atrakcyjnych warunków.

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX