Nowe siedem cudów Polski

red
26.06.2012
A A A Drukuj
Miesięcznik National Geographic Traveler po raz drugi ogłosił plebiscyt na 7 nowych cudów Polski. Wśród 32 propozycji są także dwie z woj. zachodniopomorskiego - fort Gerharda w Świnoujściu i zamek w Darłowie. Czy mają szansę z innymi kandydatami? Zobacz, kto walczy o wejście do finałowej siódemki i zagłosuj.

Fot. Paweł Kozioł / AG

Zdrój Wojciech w Lądku. Połączenie klimatu tureckiej łaźni, pięknej architektury i uzdrowiska. Zdrój powstał w 1680 r. na zlecenie hrabiego Zygmunta Hoffmanna von Leuchtensterna. Po tym jak odkryto źródła leczniczej wody, kazał wybudować zakład kąpielowy w orientalnym stylu. Dziś znajduje się tu basen, wykładane mozaikami gabinety zabiegowe, kawiarnia i hotel.

Zamek Czocha. Najbardziej tajemniczy zamek w Polsce. Ma podobno 40 tajemnych przejść, z czego do dziś odkryto zaledwie 14. Hitlerowcy mieli w nim supertajną szkołę szyfrantów Abwehry, po wojnie szkolono tu asów komunistycznego wywiadu. Od 16 lat w budynku działa ośrodek hotelowo-konferencyjny, hitem są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie zamku z Białą Damą.

10.07.2010 LESNA KOLO LUBANIA , ZAMEK CZOCHA - OBRONNY ZAMEK GRANICZNY , POWSTAL W LATACH 1241-1247 Z ROZKAZU KROLA CZESKIEGO WACLAWA I . W KOLEJNOSCI WLADALI NIM : BOLKO II MALY , RODY VON DOHN , VON KLUKS , VON NOSTITZ . SPLONAL W 1793 ROKU . ZAKUPIONY W 1909 ROKU PRZEZ ERNSTA GUTSCHOWA - PRZEBUDOWANY NA JEGO ZLECENIE PRZEZ ZNANEGO ARCHITEKTA BERLINSKIEGO , BODO EBHARDTA . PODCZAS II WOJNY SWIATOWEJ MIESCILA SIE W NIM SZKOLA SZYFRANTOW ABWERY . PO WOJNIE PRZEZNACZONY ZOSTAL NA WOJSKOWY DOM WCZASOWY . OBECNIE OSRODEK HOTELOWO - KONFERENCYJNY . ZAMEK PELNIL TEZ ROLE PLENERU DLA TAKICH FILMOW JAK: " GDZIE JEST GENERAL " , " WIEDZMIN " , " TAJEMNICA TWIERDZY SZYFROW " I INNYCH . FOT. LUKASZ GIZA / AGENCJA GAZETA

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX