Będzie rekonstrukcja ''rzezi wołyńskiej''. Historyk: Ma taki sens jak rekonstrukcja palenia ludzi w piecach krematoryjnych

powrót do artykułu
Anna Gorczyca, Rzeszów
01.03.2013 01:00 , aktualizacja 28.02.2013 16:19
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K. ma już na koncie m.in. rekonstrukcję wywózki na Syberię.
Odbyła się w lutym 2010 r. w Przemyślu. Wystąpiło w niej pół tysiąca osób

PAP

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K. ma już na koncie m.in. rekonstrukcję wywózki na Syberię. Odbyła się w lutym 2010 r. w Przemyślu. Wystąpiło w niej pół tysiąca osób
 • Zdjęcie ze strony Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 'X D.O.K' - miniatura
 • Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K. ma już na koncie m.in. rekonstrukcję wywózki na Syberię.
Odbyła się w lutym 2010 r. w Przemyślu. Wystąpiło w niej pół tysiąca osób - miniatura

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (79)
Zaloguj się
 • hieronim_kowalski

  Oceniono 163 razy 91

  Na ukraińskie rzezie usiłuje się spuścić dziwną zasłonę milczenia. Najpierw komuniści a teraz "w imię stosunków dobrosąsiedzkich". A działy sie tam rzeczy straszne, nie spotykane nie tylko w cywilizowanych krajach ale nawet na całym świecie. Trwało to właściwie od 1918 z mniejszym lub większym nasileniem do 1947. Zginęło w nich od 120-160 tys. Polaków w tym większość stanowiły kobiety i dzieci. Nawet nie chodzi tu o liczbę ofiar ale o niespotykane barbarzyństwo, z jakim zostali uśmierceni. To, co slyszałem od naocznych świadków nie pozwalało mi spać po nocach. Tego nie można zapomnieć i tak po prostu wybaczyć, tym bardziej że strona ukraińska nigdy nawet nie potępiła sprawców rzezi. Co więcej, usiłowano z Petlury zrobić bohatera narodowego. W Polsce publikacje na ten temat do dziś na palcach jednej ręki można policzyć. Dobrze zatem, że są ludzie pamiętający o ofiarach... Te zbrodnia nie może zostać zapomniana!

 • 111doradca

  Oceniono 155 razy 41

  Dla mnie takie rekonstrukcje tak maja się do rzeczywistości historycznej jak zabawa ołowianymi żołnierzykami do śmierci, ran i krwi na polu walki. To żartowanie smarkaczy z poświecenia , lęku , bólu po stracie najbliższych, strachu o dzieci. To pokazywanie ,że wojna to zabawa. A wojna to nie zabawa. To zniszczenia , krew , ból i łzy. Niech się smarkateria zabawia komputerowo , a nie
  drwi z przeżyć i wspomnień ludzi , którzy pamiętają te tragedie.

 • polskadogorynogami

  Oceniono 106 razy 40

  Ha, ha, czego się można spodziewać po GieWu. Im tylko Jedwabne i Kielce w głowie. Wszystko inne jest tępione ze wszystkich sił.

  • Przypominam, iż w tym roku mija 70 rocznica pogromów i ludobójstwa Polaków na Wołyniu popełnionego przez ukraińskich bandytów. Ofiarami były głównie kobiety i dzieci, mężczyźni walczyli na wszystkich frontach
  z niemieckim faszyzmem.
  Władze nie chcą od 17 lat wydać zgody na budowę pomnika w Warszawie upamiętniające to barbarzyństwo na Narodzie Polskim. Na Ukrainie natomiast powstał kult bandytów Bandery i Suchewycza. Młodych tzw. wyborców partii oszustów i prezesów odsyłam na YouTube aby zapoznali się relacjami naocznych świadków, którzy przeżyli to piekło. Jednocześnie apeluje do Pasikowskiego i aktorów, którzy wystąpili wątpliwych produkcjach aby zainteresowali się tym tematem.
  Taka amnezja i brak reakcji ze strony Polski spowoduje pewnie w razie ponownego konfliktu ponowne pogromy na ludności polskiej. Wiadomo, że najlepiej rżnie się jednostki do przesady tolerancyjne, zniewieściałe, ogłupione, tęczowe, nie dbające o swoją historię, poddane indoktrynacji przez środowiska antypolskie.

 • gburiaifuria

  Oceniono 76 razy 26

  UPA i Ukraincy dopuszczali sie barbarzynskich zbrodni.Ale to tylko czesc historii, ktora ma swe korzenie, dalekie historyczne korzenie gdzie wladajaca olbrzymimi latyfundiami magnateria polska oraz ukrainska, ktora przeszla na katolicyzm dopuszczala sie nie mniejszych okrucienstw wobec ukrainskich chlopow niz Francuzi w swych koloniach w Afryce. Postudiujcie historie a dojdziecie do logicznego wniosku: ciala dalo nasze panstwo, ta wielka rzeczypospolita obojga narodow, ktora zignorowala jeszcze jeden ruski narod i nie potrafila sie przeksztalcic w panstwo trzech narodow. Pozniej Ukraincy juz nigdy nie wierzyli Polakom a po ostatniej wojnie wujek Stalin nieumyslnie zrobil nam olbrzymia przysluge zabierajac wschod i dajac poniemieckie ziemie. gdybysmy odziedzyczyli Ukraine i Bialorus mielibysmy taka sama krwawa laznie jaka byla na Balkanach.

 • prerekwizyt

  Oceniono 74 razy 24

  Sytuacja jest banalnie prosta: akcja wywołuje reakcję... Ponieważ rzeź wołyńska była przez całe lata blokowana i przemilczana siłą politycznej poprawności (oczywiście z udziałem GW, ale nie tylko), więc prędzej czy później musi być wydobyta na powierzchnię społecznej świadomości, nawet metodami radykalnymi.

  Ludzie, którzy tę rekonstrukcję przygotowują, mają do tego moralne prawo i nie widzę powodu, aby ich atakować - przeciwnie.

 • kts7

  Oceniono 48 razy 22

  Polecam wszystkim publikacje Stanislawa Srokowskiego a w szczegolnosci ksiazke "Nienawisc". Jest to opowiesc o tragedii i okrucienstwie UPA wobec Kresowian w formie relacji swiadkow tych wstrzasajacych wydarzen.

 • sedaluk

  Oceniono 30 razy 12

  To jest taki ogolny trend. Zdaje sie, ze wywodzi sie to z filmow wojennych, ktore z wielkim sukcesem zamieszaly
  ludziom w glowie. A prekursorem byly stalinowskie filmy genialnego Eisensteina.
  W tej chwili gdzie nie klikniesz telewizorni to masz takie historyczne falszerstwo ubrane w historyczna
  prawde. Miesza sie orginalne filmy z studyjnymi nagraniami.
  Jakie to szczescie, ze w demokratycznych Niemczech nie dopuszczaja sie do
  takich numerow-tam nawet nie bylo by trzeba niczego nowegp -wystarczylyby dawniejsze materialy.
  Jak na razie te inscenizacje tam sa bardzo niewinne-ale to sie tez moze zmienic, a rekonstrukcje
  filmowe-jak "Upadek"-to raczej samobiczowanie.
  A co do polskiej inscenizacji-na takie cos jak "Rzez wolynska" to tez trza sie bylo napracowac ,
  a punkt widzenia zawsze zalezy od punktu siedzenia.

 • stasieczek5

  Oceniono 18 razy 8

  Ja o czymś innym...
  Czy ktos mi wytłumaczy (może ktoś z Gazety ?) jak to jest z tą UPA .
  Gdy mowa o "działalności" UPA w Bieszczadach, po wojnie, to przedstawia się tą organizacje jako "walczącą z komunistami o wolność, pełną najlepszych cnót i intencji". Wręcz bohaterowie.
  Ale, ta sama UPA z okresu wojny, o którym mowa w artykule, to już jest "be". Mordowali i grabili. Godni zapomnienia albo postawienia pod egzekucyjnym plutonem.
  To samo z Banderą. Jak jego koledzy zastrzelili Świerczewskiego - euforia i radość.
  Jak staną pomnik Bandery na Ukrainie - to zbój i morderca.
  Czyżby sprawdziło się powiedzenie o punkcie widzenia w zależności od miejsca siedzenia ?
  A może koniunkturalizm i obłuda....

 • felicjan.dulski

  Oceniono 13 razy 7

  Tak zwanej "rzezi wołyńskiej" w przeciwieństwie do "zbrodni katyńskiej" współczesna Rzeczpospolita nie uznaje za zbrodnię. Pomijając fakt politycznej gierki (my z Ukraina na ruskich) jedno jedyne wyjaśnienie przychodzi mi do głowy: mianowicie to, że zbrodnia katyńska to wynik działania określonej władzy, coś jak egzekucja. Katów i ofiar nie łączyły żadne osobiste powiązania. Wyznaczona grupa żołnierzy, funkcjonariuszy totalitarnego reżymu wykonała rozkaz. To się da "ugryźć" i potępić. Na dodatek ten reżym jak przyszło co do czego, zrozumiał że postąpił niewłaściwie. Sprawa była tak haniebna, że zbrodni się wyparł. Tymczasem na Wołyniu stało się coś innego: za 'likwidacje" Polaków wzięli się ich sąsiedzi, znajomi z którymi łączyły ich nieraz odwieczne przyjaźnie i ogólne dobrosąsiedzkie zażyłości. Nacjonalizm części Ukraińców po bolszewicku narzucono pozostałym, nie dając im wyboru (My stoimy tu gdzie zawsze staliśmy, wy tam gdzie ZOMO: wybierajcie, albo podzielicie los "Lachiw”). No i tak doszło do tego, do czego doszło. Ukraińcy wymordowali więc Polaków nie na rozkaz tłamszącego ich reżymu, ale nie jako z wyższych, patriotycznych pobudek, można powiedzieć "z dobrego serca" . Jak im to to można mieć za złe? Oni sami też się tego nie wstydzą, ba są dumni. Stawiają pomniki, dekorują orderami tych co przeżyli. Dają nam dobry przykład (jak ten Bonaparte) jak czcić "żołnierzy wyklętych" przez lata sowieckiej niewoli. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX