1/4
zamknij < >

Tajemnice Stanisława Lema. Co o przeszłości genialnego pisarza mówią jego książki? [ORLIŃSKI]

Zdjęcie numer 1 w galerii - Tajemnice Stanisława Lema. Co o przeszłości genialnego pisarza mówią jego książki? [ORLIŃSKI]

Autor fotografii nieznany, 1987 r., własność prywatna, www.lem.pl

Stanisław Lem, Władysław Bartoszewski i pies Proton
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Tajemnice Stanisława Lema. Co o przeszłości genialnego pisarza mówią jego książki? [ORLIŃSKI]
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Tajemnice Stanisława Lema. Co o przeszłości genialnego pisarza mówią jego książki? [ORLIŃSKI]
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Tajemnice Stanisława Lema. Co o przeszłości genialnego pisarza mówią jego książki? [ORLIŃSKI]
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Tajemnice Stanisława Lema. Co o przeszłości genialnego pisarza mówią jego książki? [ORLIŃSKI]
Komentarze
W młodości przeczytałem chyba wszystkie jego powieści. To była ucieczka od tego co było za oknem. Moje dzieci (bliźniaki, chłopiec i dziewczynka) urodziły się w dwa dni po wylądowaniu amerykanów na Księżycu. Miałe dwie radości naraz, oglądając dzieci już po transmisji z lądowania. Ciekawe co myślał pan Lem, oglądając transmisję...
już oceniałe(a)ś
141
30
@inkwizytorstarszy Skad ta fala minusow? Niepojete.
już oceniałe(a)ś
41
27
@stanislaw pewnie jakiś prawilny bot coś źle zinterpretował (bliźniaki, księźyc?)
już oceniałe(a)ś
71
29
@stanislaw Ależ to proste, jeżeli przyjąć, że w dzisiejszych czasach plusy i minusy są wstawiane bardziej przez boty, niż przez ludzi, ewentualnie przez ludzi, którzy pełnią rolę takich botów... Taka mała próba kreowania opinii publicznej; w końcu większość ludzi to konformiści potrzebujący być w mainstreamie, więc zapewne jakoś tam to działa. A kto ma największe doświadczenie/potrzeby/ambicje w takim manipulacyjnym procederze? Ci, którzy ostatnio (jak i kiedyś) tak strasznie nie lubią tego, co amerykańskie. Nawet w tak banalnej sprawie. Jeżeli mam rację, to rzuca to nowe, ciekawe światło na wiele innych, pozornie niepojętych spraw w polskim internecie.
już oceniałe(a)ś
30
2
@inkwizytorstarszy Nie wiem, co myślał ... Wiem tylko, iż im jestem starszy, tym więcej jego myśli przeraża mnie siłą i precyzją Jego przewidywania.
już oceniałe(a)ś
41
27
@stanislaw pierwsze 40 z automatu za nicka...
już oceniałe(a)ś
24
27
@valsorim dlatego po prostu trzeba pisac swoje i nie przejmowac sie jakimis plusami czy minusami... a wypowiedzi ustawic wedlug "najnowsze" a nie "popularne"
już oceniałe(a)ś
28
26
@inkwizytorstarszy Też się zachwycałem książkami Lema i dokładnie to było coś w szarej komunie. Teraz czasem czytam "Summa technologiae" i uważam, że jest bardziej bliska prawdy jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję niż brednie które opowiada Stephen Hawking na ten temat. Pochodzenie pisarza? A jakie to ma znaczenie? Chyba tylko dla nacjonalistów, których najwięcej jest we wschodniej Europie i wschodniej części Niemiec i to już daje odpowiedź dlaczego. Spadek po komunie. Minusy i plusy nie mają znaczenia, bo to broń hejterów, którzy z niezrozumiałych powodów uważaja, ze to wazne. Mam zmienić swoje poglądy, bo hejterom się to nie podoba? Śmiechu warte.
już oceniałe(a)ś
15
0
@robert6_666666 Agora powinna dać sobie spokój z minusami i wzorem wielu innych forów dyskusyjnych mieć tylko "plusiki". Trollom i botom daje to mniejsze pole manewru. PS: jest jeszcze "kosz" i jak spisy rasistowskiej, zawierające słowa wulgarne i reklamowe zgłaszam do usunięcia.
już oceniałe(a)ś
10
10
Mój ojciec przeżył wojnę jako dziecko. Nie opowiadał dramatycznych historii ale do końca życia zdarzało się, że potwornie krzyczał przez sen. Podobną sytuację obserwowaliśmy z babcią mojego partnera życiowego. Zawsze o tym myślę, gdy słyszę brednie wygadywane o wojnie przez marzących o niej "przyszłych bohaterów"....
już oceniałe(a)ś
123
27
@kmm Zapomniałeś dodać o tych "bohaterach", iż najchętniej ODWAŻNIE modliliby się za tych na pierwszej linii, wysyłając ich na śmierć. Przecież to są urodzeni tchórze ...
już oceniałe(a)ś
25
26
Genialny myśliciel. Wspaniały pisarz. Mądry Polak. Uwielbiam jego dystans i refleksyjny styl. Z pewnością gdyby Nobla przyznawano pośmiertnie miałby ogromne szanse.
już oceniałe(a)ś
117
27
@hajaszek Oczywiście, że świetnie by było gdyby pan Stanisław Lem dostał Nobla. Ale... z Noblami (z literatury) to w dużej mierze, jak z filmowymi Oscarami. Wiele nagrodzonych książek i filmów zostało dość szybko zapomnianych. A twórczość Lema ma ciągle moc. Nie wspominając o tym, że jest najbardziej znanym na świecie polskim pisarzem, bo i najczęściej tłumaczonym.
już oceniałe(a)ś
9
8
Obawiam się, że do komentowania rzucą się „prawdziwi”. Będzie ich festiwal. Najbardziej oryginalny współczesny polski pisarz, kto mu dorówna w mistrzoskim używaniu ojczystego języka (jakże ma tego doświadczyć ktoś spoza kręgu polskiego języka), w otwartości horyzontów, w wiedzy o świecie i w potędze intelektu, będzie przedmiotem negacji, dlatego że jest pochodzenia żydowskiego. Oto prawda o „prawdziwych Polakach”, którzy przecież nie są antysemitami.
@lukasiklukasik Zrobilem literówkę, wstyd: „mistrzowskim” i zapomniałem przydać Witkacemu honoru za potęgę słowotwórstwa w naszym języku, problemy dla tłumaczy podobne, a i niechęć „prawdziwych” gwarantowana.
już oceniałe(a)ś
2
1
Straszne, straszne rzeczy ludzie robili ludziom. Dlatego z taką determinacją należy walczyć o demokrację, która do takich czynów nie dopuszcza.
@letsthink Niestety to nie do końca tak działa - wojny czasami rozpętują również kraje demokratyczne... Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
10
1
@kapitan.kirk Ale nigdy przeciwko innym krajom demokratycznym.
już oceniałe(a)ś
2
4
To bardzo ciekawy wątek i inspirujący klucz, biorąc pod uwagę faktyczną niechęć Lema do wspomnień z okupacji. Warto jednak pamiętać, że Lem pozostał konsekwentnie areligijny, co być może było także wynikiem doświadczeń wojennych i jego niezwykłego, bardzo przenikliwego umysłu. Z drugiej strony był człowiekiem przywiązanym do tradycji i sam opowiadał, że na przykład uwielbia wigilijne obyczaje. Być może dla niego był to pewien porządek, które stał się antidotum na wojenną traumę. A co do pochodzenia, to nie wydaje mi się, żeby Lem jakoś specjalnie to ukrywał. Raczej nie przywiązywał do tego uwagi. Nie praktykował, jako człowiek konsekwentnie areligijny, więc choć miał pochodzenie żydowskie (co jak mówię było wiadome) to jednak moim zdaniem on z jego horyzontami myślowymi zupełnie nie pasował do jakiejkolwiek doktryny religijnej. Z drugiej strony pochowany został na cmentarzu Salwatorskim, a jego grób oprócz zniczy "ozdabiają" kamyki. Lem był jednak znacznie bardziej złożoną postacią. Ale ustalenia Pani Gajewskiej kapitalne i bardzo ciekawe. Z pewnością sięgnę po jej książkę.
już oceniałe(a)ś
75
1
Jeszcze trochę, a z szkolnego kanonu książek zostaną wykreślone dzieła autorów "niekatolickich". Następcy księdza Piroźynskigo są wciąż czynni!
już oceniałe(a)ś
49
27
Lem nie dostał Nobla tylko z jednego powodu. Nie chciał opluwać Polski i Polaków jak Kosiński, Bauman czy Gross. Gdyby choć wspomniał w swoich książkach o polskich nazistach, to Holocaust Industry załatwiłoby mu Nobla natychmiast. Ale Lem był wielkim pisarzem i wspaniałym człowiekiem. Taka Szymborska mogłaby mu buty czyścić.
@ateistaodurodzenia ale bredzisz!
już oceniałe(a)ś
15
32
@ateistaodurodzenia Nie musiałeś od razu dawać kopa i przysposabiać do tego SZYMBORSKIEJ.OBAMA też dostał pokojową nagrodę NOBLA "aportem" naszych kilku idiotów chciało ogłosić "JEZUSA KRÓLEM POLSKI" a inny rozgłaszał(niejaki PINIOR) o tajnych więzieniach w Polsce a były Prezydent walczył o uwolnienie sprawczyni wielu zabójstw TYMOSZENKO a szef radiokomitetu z KACZYŃSKIM robili sobie selfie na MAJDANIE na tle flag banderowców LUDOBÓJCÓW NA WOŁYNIU natomiast takie nędzne diabelskie pomioty stworzyły z tragedij narodowej na lotnisku SIEWIERNYJ groteskowe przedstawienie na domiar powtarzane ,w ogóle to nie mamy świąt pozytywnych zawsze świętujemy krwawe ofiary i mordy a świętości profanujemy.Paranoja goni paranoję AMBERGOLD a dlaczego nie SKOK-i kogo straszy ta "wasermanowa" TUSKA przesłucha???wciskanie ciemnoty,a czy jej tatuś rozliczył się za gaz pobierany linią w plastikowym wężu i z instalatorem CO.
już oceniałe(a)ś
4
11
@ateistaodurodzenia że co, kvrwa?
już oceniałe(a)ś
7
11
@ateistaodurodzenia Bzdury
już oceniałe(a)ś
7
9
@ateistaodurodzenia tyle że Lem jako człowiek kulturalny nie wpadłby na pomysł jak Ty - by wymyślać czyszczenie mu butów przez jakąś kobietę
już oceniałe(a)ś
14
18
@ateistaodurodzenia Bo jak wiadomo Kosiński, Bauman i Gross dostali Nobla
już oceniałe(a)ś
15
13
@gabrys bredzisz
już oceniałe(a)ś
0
1
@ateistaodurodzenia A dostał Nobla inny pisarz s-f?
już oceniałe(a)ś
0
0
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka