1/3
zamknij < >

Polscy astrofizycy wykryli kręgi na niebie. Mogą być echem kataklizmów sprzed... Wielkiego Wybuchu

Zdjęcie numer 1 w galerii - Polscy astrofizycy wykryli kręgi na niebie. Mogą być echem kataklizmów sprzed... Wielkiego Wybuchu

http://arxiv.org/pdf/1510.06537v1.pdf

Kręgi na mikrofalowej mapie nieba. Rysunek z pracy Daniela Ana z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku, Krzysztofa Meissnera z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Polscy astrofizycy wykryli kręgi na niebie. Mogą być echem kataklizmów sprzed... Wielkiego Wybuchu
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Polscy astrofizycy wykryli kręgi na niebie. Mogą być echem kataklizmów sprzed... Wielkiego Wybuchu
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Polscy astrofizycy wykryli kręgi na niebie. Mogą być echem kataklizmów sprzed... Wielkiego Wybuchu
Komentarze
Akurat wyniki tych padań wspierają również kilka innych teorii dotyczących powstania Wszechświata o których autor nie zająknął się ani słowem Najbardziej znana, swoją drogą wśród fizyków mająca dużo więcej zwolenników niż teoria Penrose'a, to teoria (wybaczcie, ale znam nazwę jedynie z terminologii angielskiej, więc zapewne przetłumaczę nieudolnie) Wiecznej Inflacji. Teoria Wiecznej Inflacji mówi o tym, iż wszechświat będący zapewne morzem plazmy rozszerza się w zawrotnym tempie i w niektórych jego punktach pojawiają się miejsca, gdzie inflacja zwalnia, powodując powstanie nowych uniwersów, miedzy innymi naszego. Zresztą obecna teoria Wielkiego Wybuchu mówi, iż zaraz po nim nastąpił okres inflacji i de facto fizyka jest wstanie określić co się działo w naszym uniwersów właśnie do tego momentu, nie ma pewności co było wcześniej. Jednym z przewidywań teorii Wiecznej Inflacji, były właśnie owe znaki na mikrofalowym promieniowaniu tła, które wskazywałyby na miejsca kolizji naszego wszechświata z innymi i byłyby jedną z poszlak wskazujących, iż istnieje coś takiego jak Multiverse Z resztą w wypadku zwolenników Teorii superstrun owe wyniki badań też mogą znaleźć entuzjastów. To tyle w ramach małego uzupełnienia. .
@winqu W Europie natomiast mamy deflacje.
już oceniałe(a)ś
3
14
@winqu No nie, powstanie Układu Słonecznego traktować jako uniwersum, to chyba duża nadinterpretacja. Obserwacje są na tyle mocne i na tyle słabe (zakłócenia) , że możemy tylko zakładać , iż tak jest. I to jest piękne. Bo nie ma tu miejsca na Boga-stwórcę, co krzepi.
już oceniałe(a)ś
1
0
@echo-prawdy Nie zrozumiałeś. Miałem na myśli powstanie całego naszego wszechświata i bycie przez niego jedynie jednym z nieskończonej ilości innych wszechswiatów składającej się na Multiverse.
już oceniałe(a)ś
1
1
"Polscy astrofizycy wykryli kręgi na niebie." A wcześniej odkryli kręgi w zbożu ;-)
już oceniałe(a)ś
5
28
Znaczy się... Polska Agencja Kosmiczna zbudowała nową sondę i zrealizowała swój odpowiednik misji WAMP a w zebranych danych odkryto coś, co WAMP i jego zespół przegapił ? Czy zamiast obalać fizykę Polacy w końcu zabiorą się... bo ja wiem... za budowę dróg, sprzatanie chodników, zapewnienie krajowi wody pitnej ?
@antey Zamiast budować drogi radzę zapłacić wszystkim bezrobotnym za próbę znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W końcu będziemy mieli odpowiednich specjalistów.
już oceniałe(a)ś
2
0
Nie wydaje mi się, żeby teoria cyklicznego Wszechświata była jakaś szczególnie nowa.
@ferrment Ale ta po prostu opisuje jak to się dzieje (może dziać).
już oceniałe(a)ś
9
0
@ferrment To nie teoria, a hipoteza. Sa jeszcze inne jak hipoteza Wieloswiata czyli niezliczonej ilosci innych wszechswiatow ktore sie nawet moga przenikac, choc nie ma miedzy nimi przejscia bo istnieja w zupelnie innej czasoprzestrzeni.
już oceniałe(a)ś
4
0
"Wszechświat nie miał początku, ani nie będzie miał końca. Przechodzi wieczne cykle, a każdy z nich zaczyna się Wielkim Wybuchem" a co było przed pierwszym wybuchem?
@ponury.szczepan skoro nie było czasu, to jak mógł być pierwszy wybuch
już oceniałe(a)ś
7
1
@ponury.szczepan Przeczytaj jeszcze raz to co zacytowałeś, a może znajdziesz odpowiedź.
już oceniałe(a)ś
8
0
@ponury.szczepan odpowiedz masz w pytaniu...
już oceniałe(a)ś
4
0
@ponury.szczepan A gdzie sie zaczyna ziemia? Można tak chodzic dookola ale gzie jest początek? Wiecie jak to jestt z tasma klejaca. Obracasz w palcach rolke i nie można znalwźć poczatku. Czasem udaje sie go wyczuć paznokciem i podważyć. Może by tak zastosować tę samą metodę do kulistej ziemi i cyklicznego wszechświata?
już oceniałe(a)ś
5
2
@ponury.szczepan To pytanie bynajmniej nie jest głupie, choć niewłaściwie postawione i odpowiedź istotnie jest w nim zawarta. Jak coś jest nieskończone to jest – nie ma początku, zera ani jedynki. Tak naprawdę cytowany fragment artykułu powinien by brzmieć "Wszechświat nie ma początku, ani nie ma końca”. Jeśli coś (czy ktoś!) jest nieskończone to jest wieczne i poza czasem. Zawsze tylko jest, choć z naszego ułomnego punktu widzenia i było i będzie. Niektórzy bardzo, bardzo dawno temu uprościli sobie odpowiedź i opisali Boga, który o sobie mówi „Jestem, który jestem” i dodali, że „na początku było Słowo”. Domyślamy się, że to słowo to „dyrektywa” – Niech stanie się światło! Ludzie dziesiątki tysięcy lat szukali odpowiedzi na pytanie czym jest ziemia, przekonani o tym, że jest ona płaska. Jednak byli tacy jak Anaksagoras, który już dwa i pół tysiąca lat temu uważał, że „wszystko można wyjaśnić w sposób naturalny, Księżyc nie jest boginią tylko wielką skałą, a Słońce – skałą gorącą”. Nie wiedział, dlaczego gorącą, ale domyślał się dlaczego kulistą.
już oceniałe(a)ś
4
0
@ponury.szczepan słyszałeś o wstędze Moebiusa? zastosuj ten model do tzw. czasu
już oceniałe(a)ś
3
0
@eddiepolo25
Wystarczy linia prosta. Jeśli na prostej zaznaczymy współrzędną czasową, to mamy nie tylko nieskończoną przyszłość, ale i przeszłość. Proste.
już oceniałe(a)ś
0
0
Czyżby sir Roger Penrose odkrył czym jest Bóg?A do tego teoria Superstrun :) To wszystko jest niesamowicie ciekawe:)
@czemublokujecie_mikonto ..a gdzie masz w tej teorii gościa, który sam się spłodził, biegał po wodzie i tworzył zombiaki? :-)
już oceniałe(a)ś
9
9
@morgoth1974 Są rózne rozumienia tego zjawiska jakim jest/mógłby być "bóg". Poza tym ską wiesz, że drżenie superstun tworzące całego "wieloryba" boga nie mogłoby być rozumne i swoją wolą powodować takie a nie inne drgania powodujące powstawanie wszechświatów, a także tego jaka fizyka i jakie formy życia tam będą występowały? Poza tym to co niektórzy uważają za boską wizytę mogło być zwyczajnie wizytą obcej cywilizacji na Ziemi-nawet kilkukrotnej, lub lat nad terroformowaniem w celu przyspieszenia zmian w dna człowieka i szybszego rozwoju cywilizacji. Ludzie szybciej umierają, szybciej się mnożą, szybciej dochodzi do zmian. O polach siłowych nie słyszałaś? Poza tym w proroctwie jakiegoś proroka w Biblii jest wspaniale opisana wizja przez cżłowieka prymitywnego jakiegoś pojazdu kosmicznego-widział kogoś kto siedział o kręcących się okręgach ognia/czyżby spodek, łazik, cokolwiek innego/. Poza tym nie tylko Biblia jest źródłem podań o kontaktach ludzkości z obcymi cywilizacjami czy pozaziemskimi istotami. A anioł smierci i jego siła-to nie było na zły sen czy opowieści po pijaku, to mogło być realnie, tak samo jak opowieści o olbrzymach, siłaczach etc. którzy mogliby być hybrydami względnie potomkami obcych "określanych np. aniołami" z racji siły, technologii, etc. To są ciekawe tematy, tylko nie można się za bardzo nastawiać na spojrzenie jakiegoś kościoła a pomyśleć szerzej. Wiele takich tematów podejmowała fantastyka z ciekawymi pomysłami rozszerzającymi świadomość czy horyzonty myślowe. A skąd wiesz, że przedstawiciele obcych nie mieli jakiegoś Jahwe, który prowadził eksperymenty socjologiczne, socjotechniczne raz biologiczne na ludziach dążąc do ulepszenia prymitywnego człowieka, łącznie ze zmianami w DNA, z edukacją, a także wyznaczając np. metodą in-vitro swojego potomka-hybrydę do prowadzenia ludzkości w pewnym etapie? Gdyby to było samoistne zapłodnienie u kobiety to by się urodziła kobieta, a ponoć był to mężczyzna-in-vitro nie wykluczam. Teorie są od rozprawiania, dyskutowania a nie zawężania wszystkiego do jednego punktu w czasoprzestrzeni. Bóg też został stworzony przez ludzi by ogarnęli swoim niedoskonałym, prostym umysłem to co sięga daleko poza ich możliwości poznawcze, a teorie przeróżne mogą być tylko dalekimi przybliżeniami jakiejś wiedzy na różne tematy.
już oceniałe(a)ś
1
3
Autor: "conformal" tłumaczy się "konforemna", nie "konformalna".
@liquid.modernity racja, dziękuję za uwagę
już oceniałe(a)ś
6
0
Intrygują mnie dwa pytania: Pierwsze to czy ciężkie pierwiastki (np. węgiel i metale) powstałe we wnętrzach gwiazd, są takie na zawsze, czy kiedyś z powrotem rozpadną się na lekkie (np. hel, wodór) i czy jest to możliwe. Drugie to czy rozszerzanie materii po Wielkim Wybuchu odbywało się z prędkością światła czy też większą od niej. Jeżeli większą to jak to wytłumaczyć ?
@jacek.boczkowski 1. Według naszej dzisiejszej wiedzy pierwiastki te są stabilne i nie rozpadają się samoistnie. 2. Wszechświat mógł ekspadnować szybciej niż światło. Żadne ze znanych praw fizyki tego nie zakazuje.
już oceniałe(a)ś
11
4
@jacek.boczkowski Rozszerzanie materii względem czego? Nie ma centralnego punktu wybuchu. Wraz z materią powstała też przestrzeń. Wybuch był w każdym jej fragmencie i tak jest nadal.
już oceniałe(a)ś
9
2
@jacek.boczkowski Skoro materia zostanie pochłonięta przez czarne dziury i zamieniona w promieniowanie to chyba naturalne jest że z przestrzeni znikną ciężkie pierwiastki.
już oceniałe(a)ś
12
2
@jacek.boczkowski przedmowca ma słuszność: to, co wpadnie do czarnej dziury, jest 'resetowane' i nie ma już mowy o pierwiastkach. Poza tym, kiedy mówimy o 'stabilnych izotopach,' to chodzi nam o takie, których okres poltrwania wynosi więcej niż 10 mld lat. Hipoteza Penrose'a mówi o czasie dużo dłuższym niż potrzebny do rozpadu promieniotworczego stabilnych izotopow. Czyli czarne dziury i odpowiednio dużo czasu dadzą nam nawet nie tyle wodór, co czyste promieniowanie. Drugie pytanie: wg teorii inflacyjnej wszechświat rozszerzal się przez pierwsze ułamki sekund istnienia szybciej niż porusza się światło w próżni. Ta teoria ma wielu zwolenników, ale nie zapoznałem się z jej podstawami teoretycznymi. Może ktoś inny forum?
już oceniałe(a)ś
10
0
@jacek.boczkowski Jeśli nie potrafisz pojąć odpowiedzi na pierwsze pytanie, to odpowiedzi na drugie tym bardziej nie ogarniesz ;)
już oceniałe(a)ś
0
23
@jacek.boczkowski Inflacja, rozszerzanie sie Wszechswiata zaraz po Wielkim Wybuchu byla szybsza niz predkosc swiatla.
już oceniałe(a)ś
2
1
@rekin.finansjery Jak długo? 1/1000 sekundy? 1/100 parseka? Chyba z naszego punktu rozumienia czas jest składnikiem nieodzownym.
już oceniałe(a)ś
0
0
@echo-prawdy parsek jest miarą odległości, nie czasu (wbrew temu, co mówił Han Solo ;) )
już oceniałe(a)ś
0
0
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka