1/2
zamknij < >

Chińczycy po raz pierwszy poprawiają DNA ludzkich zarodków. Mimo etycznych zastrzeżeń

Zdjęcie numer 1 w galerii - Chińczycy po raz pierwszy poprawiają DNA ludzkich zarodków. Mimo etycznych zastrzeżeń

Ludzki zarodek we wczesnej fazie rozwoju. To z takich zarodków (posiadających ok. 80 komórek) naukowcy chcą pobierać komórki macierzyste do badań / Fot. EAST NEWS

Ludzki zarodek we wczesnej fazie rozwoju.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Chińczycy po raz pierwszy poprawiają DNA ludzkich zarodków. Mimo etycznych zastrzeżeń
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Chińczycy po raz pierwszy poprawiają DNA ludzkich zarodków. Mimo etycznych zastrzeżeń
Komentarze
I to jest to zagrożenie prawdziwe. Chiny na pewno nie będą miały tych skrupułów co Zachód i w inżynierii genetycznej pójdą do końca. Słabe to pocieszenie, że swoich pierwszych superżołnierzy poślą w celu odzyskania "tradycyjnie chińskich obszarów", czyli Syberii.
@jerjar To nie jest zagrożenie. Zagrożenie to będzie nieodpowiednie wykorzystanie takiego osiągnięcia naukowego, o ile zresztą zostanie osiągnięte, bo jak widać na razie nie jest.
już oceniałe(a)ś
20
9
@jerjar GENIUSZ czytania ze zrozumieniem! Artykuł pisze wyraźnie o intencji leczenia "niedokrwistości tarczowatokrwinkowej" w ludzkich embrionach. Gdzie tu było cokolwiek o super-żołnierzach na Syberii? Syndrom "mgły helowej"?
już oceniałe(a)ś
24
37
@vibhisana Aha, więc nie ma mowy o tym żeby zrobili z tą technologią coś bardziej militarnego, bo w GAZECIE NAPISALI, że nie ma. Człowieku, ile ty masz lat?
już oceniałe(a)ś
32
10
@traianusmaster Ty już coś konkretnego wiesz o militarnym wykorzystaniu manipulacji genetycznych w ludzkim genomie? Zalinkuj! Chętnie poczytam! Jeśli nie to nie pytaj mnie o wiek cieniasie!
już oceniałe(a)ś
12
21
@traianusmaster Od proof of concept (skutecznego zedytowania jednego genu) do czegoś takiego jak "super-żołnierze" jeszcze daleeeka droga. A i na tym pierwszym kroku się, jak widać, potknęli ;]
już oceniałe(a)ś
11
2
@jerjar Czytam niektóre komentarze i się zastanawiam, czy kiedykolwiek będzie możliwa genetyczna modyfikacja genów mająca na celu wszczepienie poczucia humoru.
już oceniałe(a)ś
13
1
@traianusmaster przede wszystkim za dekadę nie ludzi będziesz posyłał na front, tylko samobieżne roboty, więc przestań bredzić
już oceniałe(a)ś
9
1
@jerjar Co tam Chiny! Przecież u nas z powodu blokowania ustawy bioetycznej przez Kościół z embrionami można robić co się komu żywnie podoba. I to jest ten szkodliwy idiotyzm którego Kościół i różne debile w stylu Oko i Terlisiów nie są w stanie pojąć ich małymi rozumkami.
już oceniałe(a)ś
9
2
@vibhisana Wystarczy pomyslec, ze embrionom wymieniony zostaje ludzki gen mioglobiny na powiedzmy orangutani. Osobnik zyskiwalby KILKAKROTNIE WIEKSZA SILE. I nie byloby problemu odrzucania obcego bialka, jak to istnieje przy modyfikacjach juz doroslych osob, bo plod uczy sie rozpoznawac takie bialka jako swoje. PS. Sam jako jeden z pierwszych w Polsce stosuje metode CRISPR, ale akurat w komorkach nowotworowych. Dziala. Tylko ja uzywam do wprowadzania elementow CRISPR wirusow na bazie HIV - to jakby leczyc dzume cholera. :)
już oceniałe(a)ś
9
1
@jerjar na razie nie wychodzi, ale znajdą sposób. super żołnierze kiedyś powstaną, jest po prostu jeszcze za wcześnie. Dowolne modyfikowanie genomu to zbyt wielka pokusa i możliwości żeby sobie ot tak to odrzucić. w przyszłości będzie można produkować ludzi, inteligentnych, odpornych na choroby, i co tam jeszcze twórcy będą chcieli, predyspozycje fizyczne - pewnie, wzrost, cechy charakteru. Brzmi jak SF ale do tego powoli dążymy.
już oceniałe(a)ś
5
0
Od tego nie ma odwrotu. Prędzej czy później to będzie fakt na skalę masową. Trzeba się na to nastawić.
@John Smith Jest tylko pytanie czy dla wszystkich, czy tylko dla najbogatszych.
już oceniałe(a)ś
20
0
@grundol1 E tam dla wszystkich.
już oceniałe(a)ś
0
0
@alik444 To inaczej, dla 50% ludzkości czy tylko dla 1%.
już oceniałe(a)ś
0
0
Śmieszny nieco ten artykuł... jakby od wielu lat w tajnych laboratoriach nie robiło się wszelakiego rodzaju eksperymentów... Naiwność na szczęście nie boli...
już oceniałe(a)ś
38
5
Niestety przed mutacjami genetycznymi nie ma odwrotu. Dzieciaki wychowane na Spider-manie i X-menach mają już nierzadko i 60 lat i władzę i możliwości i doświadczenie. Mogą swoje dziecięce marzenia urzeczywistnić. Nie bez powodu przecież zostali specjalistami w tej dziedzinie... Do tego faktycznie dochodzą Chińczycy i nie tylko będą prowadzić swoje badania, ale i udostępnią swoje tereny i laboratoria innym naukowcom. Żadne moratoria nie pomogą. Chiny chcą potęgi i zdobędą ją. Rosja padnie na kolana, a kolejne dekady bądą piękną nową rywalizacją, tym razem Chiny vs [zjednoczony, mam nadzieję] Zachód. a przecież genetyka to nie jedyny ciekawy aspekt współczesnej nauki. Nanotechnologia. Cybernetyka. Sztuczna Inteligencja. Wszystko się rozwija, wszystko gdzieś tam na końcu może być szalenie niebezpieczne. Ale i może zmienić nasz nudny, słaby, brzydki świat, w coś naprawdę niesamowitego. Te wszystkie atomowo-teleinformatyczne rewolucje XX-go wieku to tylko preludium do prawdziwej uczty, e hehe. A obserwowanie tych zmian (nie mówiąc o szczęściarzach, którzy w tym UCZESTNICZĄ!), to jeden z fajniejszych sensów życia IMHO. na pewno lepszy, niż tzw "kariera". Albo ekscytowanie się polityką :D
już oceniałe(a)ś
33
5
Ludzkość jest tak głupa, że sama się wykończy...
już oceniałe(a)ś
24
12
Będą minusy ale cóż . Współczuje bezdzietnym parom ale proszę zauważyć dokąd udali się po zarodki ci eksperymentatorzy. Nic już tego nie zatrzyma . No chyba że nie uda się pokonać natury i manipulacje genetyczne na ludziach skończą się definitywną porażką w co niestety wątpię . Już w tej chwili elity intelektualne i emocjonalne zarabiają setki razy więcej od przeciętnego ziemianina , a co bedzie gdy będą wstanie wpływać na możliwości swojego, potomstwa . Nie bedzie elit, będą bogowie Trudno przewidzieć . Cele XX wiecznej eugeniki staną się osiągalne dzięki genetyce . Straszne wizja. Elizjum
@roman_ spokojnie, skoro się narodzi, nawet z supergenami, to i zabić będzie można. nie wydaje mi się żeby nawet najlepszy gen pomógł na pocisk choćby z takiego M82, a to broń dzisiejszych czasów. a w przyszłości na pewno powstaną lepsze.
już oceniałe(a)ś
3
0
Gattaca i uniwersalny żołnierz zbliżają się. Ale tak powinno być. Ludzkość by przetrwać musi się zmienić, musi dostosować do podróży kosmicznych dlatego te badania są nieetyczne, że są zakazane.
@anty_globalista Jak można mieć nick anty_globalista i popierać globalistyczne dążenia? :-) Zmień na anty_globalistyczny_troll :-)
już oceniałe(a)ś
2
0
No cos takiego! To teraz gazeta popiera PiSo-wcow i KK i mowi to samo co oni powtarzaja od lat?
już oceniałe(a)ś
12
17
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka