1/3
zamknij < >

Odkryto zapis życia Żydów w niewoli babilońskiej

Zdjęcie numer 1 w galerii - Odkryto zapis życia Żydów w niewoli babilońskiej

Fedor Selivanov / 123RF

Język akadyjski zapisywany był widocznym na tabliczce sumeryjskim pismem klinowym.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Odkryto zapis życia Żydów w niewoli babilońskiej
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Odkryto zapis życia Żydów w niewoli babilońskiej
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Odkryto zapis życia Żydów w niewoli babilońskiej
Komentarze
Fajne byłoby spotkanie ówczesnych Żydów ze współczesnymi. Żydzi z czasów Nabuchodonozora ze zdumieniem patrzyliby na ludzi odzianych w czarne chałaty (rodem ze średniowiecznej Europy), rozmawiających jakimś niezrozumiałym, germańskim narzeczem (jidysz) i cytującymi jakieś wersety z dziwnych ksiąg (babilońskiej Tory i mojżeszowego Pięcioksiągu jeszcze nie było). To jeden i ten sam naród???
@awitold Wiekszosc Zydow mowi juz po hebrajsku... Zdumieni by na pewno byli nowymi dominujacymi religiami i np. Chrzescijanstwem, ktora jest niby monoteistyczna religia zbudowana na zydowskich korzeniach :-) W szoku by byli dowiadujac sie o Islamie. Tyle nienawisci, a niby ci sami ludzie, z tej samej jaskini i z podobnymi wartosciam. O, no i meczet na miejscu swiatyni...
już oceniałe(a)ś
67
17
@awitold a to jest naród czy korporacja po prostu?
już oceniałe(a)ś
45
86
@awitold A gdzie Ty dzisiaj znalazłeś Żydów mówiących w jidysz? Pewnie więcej jest obecnie polskich naukowców, którzy znają ten język niż posługujących się nim Żydów.
już oceniałe(a)ś
63
14
@awitold no i wyjaśniło się z tą niewolą. Wysokie podatki. Warto o tym pamiętać. :)
już oceniałe(a)ś
42
7
@szcz9 Jesli chodzi o jidysz to nie jest to wielka masa, ale ultra ortodoksyjni Zydzi jak najbardziej nadal mowia w tym jezyku. W Nowym Jorku jest ich calkiem sporo co jest troche zdumiewajace, bo to juz 3-4 pokolenie w USA i nadal do dzieci tak mowia...
już oceniałe(a)ś
35
4
@awitold Ty sobie lepiej wyobraź spotkanie współczesnych Polaków z przodkami sprzed 2,5 tysięcy lat... Żydzi mieliby choćby wspólny język - hebrajski - i wspólne pismo, oraz przynajmniej część wspólnych świętych tekstów. Przodkowie Polaków nie znali pisma, mówili zupełnie innymi narzeczami, pochodzili z różnych plemion których pewnie nie łączył jeszcze żaden wspólny język i wierzyli w Światowida...... Albo sobie wyobraź Brytów, jeszcze sprzed najazdów normańskich i wsółczesnych londyńczyków... Albo spotkanie irlandzkiego biskupa znękanego skandalami pedofilskimi z druidami płci obojga .
już oceniałe(a)ś
69
16
@mokotowianka1 Kibole rozwalający śmietniki i przystanki są chyba jakąś namiastką spotkania z przodkami sprzed 2,5 tysiąca lat. Zero wspólnego języka, piśmienni inaczej i wierzą też na ogół w jakichś współczesnych Światowidów...
już oceniałe(a)ś
58
8
@awitold Tora to właśnie Pięcioksiąg.
już oceniałe(a)ś
33
2
@cracovian nie byli by w szkoku akurat w judaizmie istniala powiedzmy to delikatnie "niechec" do innych bogow i ich wyznawcow zauwaz ze wiiekszosc demonow w kabale nosi imiona bostw wyznawanych przez sasiednie plemiona , wez pod uwage tez ze jahwe nie potepial np mordowania dzieci innowiercow idac dalej, zauwaz ze zydzi byli jedyna grupa religijna "przesladowana" w starozytnym rzymie z powodow religijnych, w rzymie ktory byl jeszcze bardziej multikulturowym niz obecne kraje zachodu
już oceniałe(a)ś
22
18
@karl.franc O rili? A chrześcijanie aby nie doznawali pewnych drobnych przykrości w Rzymie? Zwłasza za czasów tego tam, jakże mu było, nie Neron aby? Żarty na bok. Jedni i drudzy dostawali w Rzymie po łbie z prostego powodu: jako monoteiści nie godzili się na czczenie innych Bogów, a zwłszcza - boga-Cezara. Myślałam, że tego uczą w szkołach....
już oceniałe(a)ś
40
6
@johnylukier Przecież to kibole ŁKS-u. Nie wiedziałeś?! Mózg ci zalukrowało?
już oceniałe(a)ś
9
8
@awitold 1) Tora to właśnie Pięcioksiąg. I w czasach niewoli już istniał. 2) Kto dziś mówi w jidysz!? Garstka zapaleńców? 3) Po hebrajsku rzeczywiście by się nie dogadali. Inne języki: i gramatycznie, i leksykalnie, i fonetycznie, i notacyjnie. Nie mówiąc o tym, że po okresie niewoli Żydzi posługiwali się już raczej aramejskim niż hebrajskim.
już oceniałe(a)ś
32
3
@cracovian W Szwecji sa nawet juz szkoly z jidysz a takze ten jezyk jest uwazany za jezyk mniejszosci narodowej jak finski, samow, romani itp. Wiekszosc Zydow, ktora tu trafila pochodzi z Polski, niejaka Bromberg wydala ksiazki Singera, ktory dzieki temu dostal Nobla, (Milosz rowniez). Dzis jidysz ucza sie nawet Szwedzi bo stal sie modnym, elitarnym jezykiem kochani. Jak Wy malo wiecie o swiecie, za bardzo jestescie etnocentryczni.
już oceniałe(a)ś
14
7
@sunday Piecioksiag (Tora) zostala napisana wlasnie w czasach niewoli babilonskiej a dokonczona w okresie perskim (przelom V i IV w p.n.e.) Oczywiscie wczesniej istnial w formie ustnej - wedle tradycji zydowskiej Bog przekazal cala Tore Mojzeszowi na Synaju razem z Dekalogiem no ale to jest powiedzmy troche nie poparte przez dokumenty historyczne :-) :-) :-)
już oceniałe(a)ś
9
2
@sunday Piecioksiag (Tora) zostala napisana wlasnie w czasach niewoli babilonskiej a dokonczona w okresie perskim (przelom V i IV w p.n.e.) Oczywiscie wczesniej istnial w formie ustnej - wedle tradycji zydowskiej Bog przekazal cala Tore Mojzeszowi na Synaju razem z Dekalogiem no ale to jest powiedzmy troche nie poparte przez dokumenty historyczne :-) :-) :-)
już oceniałe(a)ś
5
2
@sunday " I w czasach niewoli już istniał." Nie istniał. Powstał po zburzeniu świątyni na podstawie kompilacji lokalnych mitów silnie inspirowany zoroastranizmem (od Zaratusztry biblijni reformatorzy zaczerpnęli ideę jednego Boga). @mokotowianka1 "Ty sobie lepiej wyobraź spotkanie współczesnych Polaków z przodkami sprzed 2,5 tysięcy lat" Ale po co? Gdzie tu sens? Nikt przecież nie twierdzi że "wielu z nich pozostało na terenach dawnych Słowian i żyło w polskiej diasporze, kultywując wierzenia i tradycję przez ponad dwa tysiąclecia".
już oceniałe(a)ś
9
5
@Robin Surowy Bo żaden potomek nie rozpoznałby przodków - ani nasz, ani rosyjski, ani angieslki, ani żydowski. I takie spotkania (oraz, podejrzewam, obustronne rozczarowanie) byłyby interesujące w każdym przypadku. A po upływie takiego długiego czasu ( 2,500 - 2, 800 (lat, to akurat żydowscy przodkowie i żydowscy potomkowie mieliby jeszcze najwięcej ze sobą wspólnego.
już oceniałe(a)ś
12
2
@mokotowianka1 Trochę to pokręcone wyjaśnienie - ówcześni "przesiedleńcy" używali języka akadyjskiego, nie hebrajskiego. Z kolei wczesne plemiona prasłowiańskie właśnie mówiły wspólnym językiem, z (przepraszam za wyrażenie) Rosjanami włącznie. Języki słowiańskie zaczęły się oddalać od siebie gdzieś tak w XIII - XiV wieku.
już oceniałe(a)ś
4
4
@karl.franc Byli przesladowanie, gdyz wierzyli tylko w jednego Boga, czyli byli Monoteistami (od Monoteizm). Rzymianie zas wierzyli w wielu Bogow, w tym Cesarz byl rowniez uznany, jako Bog w jednym z okresow Imperium Rzymskiego (byli wiec wyznawczmi wielobostwa - Politeizm). Monoteizm Zydow byl przyczyna przesladowania Zydow w starozytnym Rzymie, a glownie przy tym, ze odmawiali modlic sie do Cesarza, jako do Boga. Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
3
3
@finalna Rzeczywiście, czegoś takiego uczą - niestety - w szkole. Niestety, bo to wyglądało zupełnie inaczej. Nie dlatego prześladowano ich, że wierzyli w jednego Boga, lecz dlatego, że odmawiali wykonywania niektórych obowiązków wobec państwa oraz zachowywali się - w myśl ówczesnych reguł - aspołecznie. A to, o czym piszesz, można nazwać mitem założycielskim rzymskiego kościoła, wyłącznie mitem. Najwyższy czas zweryfikować podręczniki szkolne.
już oceniałe(a)ś
2
1
@vertikale Czyzby chodzilo Ci o ruch Zelotow, ktorzy dazyli do wyzwolenia spod rzymskiego jarzma? Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
2
0
@karl.franc a prześladowania Druidów i na początku mitraistów w armii? Tępiono wszelkie przejawy religijności, które nie chciały się podporządkować panującemu Panteonowi Kapitolijskiemu, albo przynajmniej zsykretyzować. A tępienie kultów egipskich...przecież nawet Kleopatrę chciano za to przegonić z Rzymu.
już oceniałe(a)ś
0
0
"Zawierają opisy życia Judejczyków zmuszonych do opuszczenia Jerozolimy przez króla Nabuchodonozora II" i co teraz? Jakies odszkodowania trzeba by wydębić od potomków tamtych antysemitów?
już oceniałe(a)ś
101
61
@swan_ganz Myślę, że największe tuzy izraelskiej palestry szykują wniosek ze stosownym pozwem. Odszkodowanie z pewnością będzie niemałe.
już oceniałe(a)ś
21
16
@alias6 Odszkodowanie zostało zapłacone przez króla Persjii, który pokonał Babilon. Co mówi o tym księga Ezdrasza: pobudził Pan ducha Cyrusa, króla perskiego, w pierwszym roku [jego panowania], tak iż obwieścił on, również na piśmie, w całym państwie swoim, co następuje: 2 «Tak mówi Cyrus, król perski: Wszystkie państwa ziemi dał mi Pan, Bóg niebios. I On mi rozkazał zbudować Mu dom w Jerozolimie w Judzie2. 3 Jeśli z całego ludu Jego jest między wami jeszcze ktoś, to niech Bóg jego będzie z nim; a niech idzie do Jerozolimy w Judzie i niech zbuduje dom Pana, Boga izraelskiego - ten to Bóg, który jest w Jerozolimie. 4 A co do każdego z pozostających jeszcze przy życiu - to współmieszkańcy wszystkich miejscowości, gdzie taki przebywa, mają go wesprzeć srebrem, złotem, sprzętem i bydłem - oprócz darów dobrowolnych dla domu Bożego w Jerozolimie». 5 Zatem naczelnicy rodów Judy i Beniamina, kapłani i lewici, słowem każdy, którego ducha Bóg pobudził, wybrali się w drogę, aby zbudować dom Pański w Jerozolimie. 6 A wszyscy ich sąsiedzi poparli ich wszystkim3: srebrem, złotem, sprzętem, bydłem i kosztownościami - oprócz wszystkich darów dobrowolnych. 7 A król Cyrus wydał sprzęty domu Pańskiego, które Nabuchodonozor4 zabrał z Jerozolimy i złożył w domu swego boga. 8 I wydał je Cyrus, król perski, skarbnikowi Mitredatowi, który przekazał je Szeszbassarowi5, księciu judzkiemu. 9 A oto liczba tych sprzętów: czasz złotych - trzydzieści, czasz srebrnych - może6 tysiąc dwadzieścia dziewięć, 10 pucharów złotych - trzydzieści, pucharów srebrnych - około czterystu dziesięciu, innych sprzętów - tysiąc; 11 wszystkich sprzętów złotych i srebrnych - pięć tysięcy czterysta. To wszystko przyniósł Szeszbassar, gdy przyprowadził wygnańców z Babilonii do Jerozolimy.
już oceniałe(a)ś
8
1
@swan_ganz O ile wiem to Egipcjanin - byc może dziennikarz, nie pamiętam kto - zażądal, by państwo egipskie wystąpilo do sądu o odszkodowanie za wszystko to, co Zydzi wyniesli z Egiptu w czasach Bibilijnych, uciekając z niewoli. Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
3
0
wygląda jak herbatnik
już oceniałe(a)ś
142
19
Izraelski kolekcjoner nabył je od Irackiego rządu, czy od żołdaków brytyjskich którzy okradli zabytki Irackie?
już oceniałe(a)ś
118
37
@pandorski Biorąc pod uwagę to, co dzieje się obecnie pod władzą państwa islamskiego z zabytkami w Syrii i Iraku zastanawiać się należy jak w ogóle chronić skarby kultury. Ostatnio wysadzono w powietrze mury Niniwy.
już oceniałe(a)ś
29
2
@mokotowianka1 I tak wszystko co stworzył człowiek przestanie istnieć i nie zostanie nic po naszej planecie i po nas. To tylko kwestia czasu.
już oceniałe(a)ś
9
6
@pandorski Raczej nie, najprawdopodobniej pochodzą od jakichś lokalnych chłopów: tabliczki szwendały się po rynku kolekcjonerskim przez kilka dziesięcioleci, zdaje się od początku lat 70 tych. I tyle wiadomo na pewno, ponadto bowiem ich pochodzenie jest nieznane, nie ma nawet absolutnej pewności, czy wydobyto je w południowym Iraku. Smutna prawda jest taka, że na Bliskim Wschodzie setki ludzi nielegalnie kopie, rabuje groby i niszczy stanowiska archeologiczne. Tak znaleziono przecież rękopisy znad Morza Martwego, tak znaleziono (i niemal zniszczono) ewangelię Judasza, stąd wzięły się ossuaria o które toczono takie boje religijne.
już oceniałe(a)ś
19
2
@mokotowianka1 to nie są raczej w ogóle autentyczne mury Niniwy, gdyż z tej zostały tylko ruchomości i fundamenty oraz czasem resztki zwietrzałych zikkuratów, ale wytwór [mimo że miał swój koloryt, taki Park Jurajski Asyrii] prywatnych koncepcji archeologicznych sławnego ś.p. impresjonisty Saddam Husejna
już oceniałe(a)ś
0
0
na forum hasło "żyd" zawsze wywoła odzew "pieniądze!!!!!" skąd w was, Polacy Katolicy, taka pazerność?
@koty_schrodingera Ale o co chodzi ? Przecież stoi jak wół w artykule, że "Tabliczki wielkości dłoni nabył izraelski kolekcjoner mieszkający w Londynie". Czyli miał i wydał na ten zakup pieniądze, i to z pewnością niemałe.
już oceniałe(a)ś
16
14
@alias6 Za to polski inwestor z Chicago przerobilby je na kafelki w saunie. Ten z Londynu przekazal muzeum do zbadania. Taka jest mniej wiecej roznica w konsekwencjach inwestycji miedzy nimi.
już oceniałe(a)ś
24
23
@coomassie9 nia badz taki dowcipny zydzie
już oceniałe(a)ś
17
26
@koty_schrodingera Och, to taka stara historia. W szczytowym momencie wielkiego kryzysu dwóch biednych Żydów idzie przez Nowy Jork. Zimno, deszcz ze śniegiem, wiatr hula, oni płaszcze już dawno zastawili w lombardzie a jedli ostatnio wczoraj. Aż tu widzą, przed jednym kościołem napis: Każdy kto się u nas ochrzci, dostanie 10$ ! 10$ - kupa forsy, mówią do siebie Icek i Mosze. Żarcie byłoby dla dwóch na trzy dni, do syta. Ale z drugiej strony, ochrzcić się... No nie wypada. Wstyd. Obciach. Ale wizja sytego posiłku kusi... Podejmują decyzję: jeden wylosowany pójdzie się ochrzcić, pieniędzmi się podzielą i nie będą o tym rozmawiać. Ciągną zapałki, pada na Icka. Idzie do kościoła, Mosze czeka. Czeka i czeka. Pół godziny mija, już nieźle podmarzł, w końcu wychodzi z kościoła Icek. Mosze go pyta: - No i jak, dostałeś tych 10 baksów? Na co Icek odpowiada z wyższością: - Wam, żydom, to tylko pieniądze w głowie!
już oceniałe(a)ś
33
4
@koty_schrodingera Pazernosc chlopa panszczyznianego i czysta zawisc oraz glupie plotki rozpowszechniane jako prawda i sprawiedliwosc. To samo macie na co dzien w mitach pazernego wiesniaka zabuzanskiego Kaczynskiego i maciarewicza.
już oceniałe(a)ś
9
5
@koty_schrodingera koty_schrodingeranaisałe, że na forum hasło "żyd" zawsze wywoła odzew "pieniądze!!!!!" skąd w was, Polacy Katolicy, taka pazerność? ----------------- No popatrz, a widzę, że na forum hasło "żyd" zawsze wywoła odzew o podłości/głupocie polaków/kościoła katolickiego/chrześcijan w ogólności. Skąd w was, żydzi judaiści, taka potrzeba?
już oceniałe(a)ś
3
7
@werrka stary numer, jak odpowiedź jest niewygodna to trzeba odwrócić kota ogonem na marginesie, "odzew o podłości/głupocie polaków/kościoła katolickiego/chrześcijan w ogólności." na forum wywołuje wiele innych haseł, może jednak coś jest na rzeczy?
już oceniałe(a)ś
4
0
@kamyk_wj ;) moja ulubiona to opowieść o plotce i piórach
już oceniałe(a)ś
2
0
Zakumałem że chodzi o wyciągnięcie kasy od Iraku. Tzw odszkodowanie za tę historię z przed 2,5 tysiąca lat. To teraz pora na Egipt bo przeciez też trzymali tam czosnkowych. Ja pier....... Myckowi przechodza samych siebie
@christian_militia To włąśnie tyle potrafi, jakże słusznie przybrany nick "milicja chrześcijańska". Inteligencji niewiele, wiedza zerowa, nienawiść - ponad normę.
już oceniałe(a)ś
2
1
O Palestynczykach ,na tabliczkach nie ma mowy... Podac do wiadomosci podkreslone wezykiem...
@yurek11111 Palestynczycy to dawni filistyni PH greckie to F lacinskie kolezko. Poucz sie troszke o historii, takze jezykow bo masz w polszczyznie cala mase tych samych slow co starozytni, nawet o tym nie wiesz jak widac. Podobno tylko dwa slowa sa czysto polskie - kolebka i jakies inne ale i tu jest blad bo koliba jest i na Balkanach. Nasz, indoeuropejski jezyk to mieszanka slownictwa roznych ludow a wyszlismy w Hatushy, pierwszego miasta swiata w obecnej Anatolii - to jest najnowsza wiedza historyczna dzis, potwierdzona badaniami genetycznymi oraz czasem i miejscem powstania rolnictwa i upraw zboz. Uczcie sie, bo malo wiecie.
już oceniałe(a)ś
13
7
@123jna Palestyńczycy mogą być pochodzenia egejskiego, bo były jakieś związki z kulturą mykeńską, część historyków uważa ich za tzw. ludy morza. A mogą być i z terenów syryjskich - dzieisięć lat temu odkryto stellę w Aleppo na której niejaki król Taita przedstawia się jako władca Pillistyny.
już oceniałe(a)ś
6
2
Juz Nabuchodonozor potrzebowal ich do ozywienia gospodarki! ? nic sie nie zmienilo i dotad, tylko wiecej zawistnych zazdrosnikow judejskiej zaradnosci.
@Joseph Teman Chyba go nie zrozumiałeś. To był bardzo pozytywny post o Żydach.
już oceniałe(a)ś
3
0
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka