1/4
zamknij < >

Jak długo będziesz żył? Naukowcy znaleźli biologiczny zegar śmierci

Zdjęcie numer 1 w galerii - Jak długo będziesz żył? Naukowcy znaleźli biologiczny zegar śmierci

123RF

Helisa DNA
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Jak długo będziesz żył? Naukowcy znaleźli biologiczny zegar śmierci
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Jak długo będziesz żył? Naukowcy znaleźli biologiczny zegar śmierci
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Jak długo będziesz żył? Naukowcy znaleźli biologiczny zegar śmierci
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Jak długo będziesz żył? Naukowcy znaleźli biologiczny zegar śmierci
Komentarze
Ubezpieczalnie się ucieszą.
już oceniałe(a)ś
109
3
polski episkopat napewno oprotestuje ta metode i uzna za nielegalna... www.noreligion.comxa.com
@frakcja-z „Na pewno” i „tę” metodę, językowa miernoto!
już oceniałe(a)ś
7
16
@frakcja-z powinieneś wystartować w konkursie na gupka to na pewno zajmiesz drugie miejsce, na pierwsze jesteś za głupi
już oceniałe(a)ś
3
9
ja tym 200-latkom nie zazdroszczę, emerytura pewnie po 195 rż na Marsie.
już oceniałe(a)ś
34
3
"Ci, u których poziom metylacji jest wyższy niż średni w ich wieku, są o 16 proc. bardziej narażeni na ryzyko śmierci - z dowolnego powodu" Mam rozumieć, że od DNA zależy, czy jakiś tłumok mnie rozjedzie albo spadnę w przepaść?:P
@Van keV (KaenV) Masz rozumieć, że dotyczy to naturalnej śmierci, kumasz już?
już oceniałe(a)ś
4
0
@Van keV (KaenV) Tak, gdyż prawdopodobnie masz obniżony poziom koncentracji.
już oceniałe(a)ś
3
0
buhaha, to mi nius... zanany od 50 lat...
już oceniałe(a)ś
7
11
pl.wikipedia.org/wiki/Metylacja_DNA - przeczytałam i nic nie zrozumiałam. Ale dowiedziałam się, że "Istnieje wiele technik służących do badania tego procesu". A konkretnie? Jak to się bada? Tylko czy bym chciała zrobić sobie takie badanie? No, nie wiem....
@aneczka.jedna Aneczka, przeczytaj tu: en.wikipedia.org/wiki/DNA_methylation Caluski!
już oceniałe(a)ś
7
4
@aneczka.jedna To była (jak inne tego typu badania) ciężka laboratoryjna dłubanina kilku osób przez parę miesięcy, a może i lat... Teraz potrzeba: 1) żeby inni uczeni podjęli temat i potwierdzili te odkrycie i uściślili jego stosowalność. 2) Jeżeli 1->OK to, żeby powstały komercyjnie produkowane zestawy do prowadzenia takich analiz. Produkcja komercyjna pozwoli na niską cenę i łatwe użycie (wystarczy technik z podstawowym sprzętem, a nie trzech doktorów z superdrogimi maszynami).
już oceniałe(a)ś
4
0
@aneczka.jedna Do niedawna uważano że to co jest zapisane w genach to już tak na amen. Jest i być musi niezmienne. Potem epigenetyka – badające modyfikacje DNA i białek wiążących DNA (histony, czynniki transkrypcyjne, enzymy) zmieniające strukturę chromatyny bez zmiany sekwencji nukleotydów, udowodniła że są możliwe drobne zmiany (albo wcale nie takie drobne) w działaniu genomu. Że styl naszego życia, to co jemy, czym oddychamy, ile mamy stresu, szczęścia itd. wpływa na włączanie lub wyłączanie różnych funkcji zapisanych w DNA. To dzieje się właśnie za sprawą metylacji DNA. Sam proces nie jest ani pozytywny ani negatywny. To po prostu biochemiczny włącznik i wyłącznik. Ale np. w wypadku nowotworu ilość włączeń lub wyłączeń znacząco rośnie więc pomiar i porównanie procesu metylacji DNA z normami może coś powiedzieć o stanie organizmu. Również starzenie się komórek oraz ich stopniowa degeneracja może być powodowane nadmierną metylacją DNA. Można samemu ograniczyć metylacje DNA a przez to nieco przedłużyć sobie (być może) życie lub poprawić jego jakość (nie chorując) poprzez odpowiednią dietę - polegającą głównie na małych porcjach (chodzi o to żeby jeść mniej, i dostarczać sobie lepsze składniki. W czasie ciąży nieodpowiednią dietą można spowodować zmiany w genomie noworodka (właśnie dzięki metylacji DNA). Czyli metylacja DNA to nie jest coś z czym się rodzimy, można to zmierzyć i wyjdzie kiedy umrzemy. To stale zmieniający się proces zależny od naszego trybu życia. Jeśli dobrze traktujesz swoje ciało, nie jesz słodyczy i przemysłowo produkowanego paskudztwa (co sprowadza się do zakupów tylko na dziale owocowo-warzywnym, plus kasze i inne suche do nabierania łopatka, ziarna,strączkowe, czasem nabiał i mięso-wędliny, cała paczkowano, słodzono-konserwowane reszta to śmiecie, zwłaszcza napoje), jesz mało, nie palisz papierosów, alkohol nie za często - to nie dostarczasz sobie substancji zwiększających metylacje. Jeśli w dodatku nie pracujesz w Empiku lub innej koorporacji, nie podlegasz mobingowi - to masz kolejny powód by sądzić że metylacja DNA jest u Ciebie na poziomie niskim. Jeśli nie oglądasz telewizji, zwłaszcza debilnych wiadomości i reklam paraleków - nigdy ale to przenigdy nie używasz żadnych suplementów diety. To badanie metylacji DNA możesz sobie darować. Jeżeli robisz którąś z wymienionych rzeczy, często chodzisz do lekarza, i łykasz tony tabletek, to pora się wziąć za siebie na serio.
już oceniałe(a)ś
9
1
No....... Tylko czekać, jak ZUS biorąc pod uwagę wielkość składki będzie oceniał nasze chromosomy.
już oceniałe(a)ś
7
0
Autor nie popisał się elokwencją pisząc, iż ,,metylacja nie zmienia kodu genetycznego''.Kod genetyczny to, w dużym skrócie, sposób w jaki kolejność nukleotydów (czyli ,,liter'' w DNA) jest przepisywana na białko. Nic nie zmienia kodu genetycznego. Kod genetyczny jest taki sam u wszystkich organizmów. Autor miał zapewne na myśli, że metylacja nie zmienia znaczenia informacji genetyczne (nie zmienia kolejności nukleotydów)j, choć najczęściej wpływa na jej odczytywanie.
już oceniałe(a)ś
3
1
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka