2/2
zamknij < >

Gangi kiedyś: Żyd myślał, Polak szedł na brudną robotę

Zdjęcie numer 2 w galerii - Gangi kiedyś: Żyd myślał, Polak szedł na brudną robotę

Archiwum Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN

Zamkowa 3 (kamienica druga po lewej). Jak wynika z notatki prasowej z maja 1913 zamieszczonej w 'Ziemi Lubelskiej' wśród lokali skontrolowanych przez komisje sanitarną znalazła się m.in. hebraciarnia Lejby Grajera (właścicielowi nakazano jej uporządkowanie). Zakład ten figuruje także w spisie firm wciągniętych do rejestru handlowego w 1922 r. Jego właściciel Arje Lejba Grajer (ojciec Szamy) był także właścicielem kamienicy.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Gangi kiedyś: Żyd myślał, Polak szedł na brudną robotę
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Gangi kiedyś: Żyd myślał, Polak szedł na brudną robotę
Komentarze
"...........Żyd myślał, Polak szedł na brudną robotę " Rodzice opowiadali mi jak przed wojną w Kielcach, na ich ulicy był żydowski dom ze sklepem. Właściciel żyd wołał polskie dzieci z podwórka i dawał im po cukierku, gdy posprzątały mu sklep i chodnik przed nim. A jego dwie młode córki patrzyły na to z okna śmiejąc się z nich, że muszą pracować. I sąsiedzi to zapamiętali...
@inkwizytorstarszy Masz na myśli starozakonnego czy to zwykły błąd ortograficzny? Bo chyba nie jesteś nazistowskim bydlakiem?
już oceniałe(a)ś
5
5
@inkwizytorstarszy Historyjka jakie opowiada się w polskich, antysemickich rodzinach. Napisz jeszcze o ostatniej pierzynie i o bułce, albo o małym Heniu Błaszczyku. PS Nie użyłeś słowa "kapłani"?
już oceniałe(a)ś
4
3
@inkwizytorstarszy Ale nikt nie zabronił Polakom myśleć. Tak samo w Ameryce. Żydzi są w USA potęgą (prawnicy, lekarze, dziennikarze, finansiści, profesorowie uniwersytetów, wpływowi politycy, giganci przemysłu filmowego), a Polacy to co najwyżej drobni przedsiębiorcy (sklepikarze, budowlańcy) i imigranci pracujący na czarno. Nawet porządnych przestępców o których robi się filmy nigdy nie mieliśmy.
już oceniałe(a)ś
11
2
@inkwizytorstarszy za wiekszość Polaków myśli Rydzyk
już oceniałe(a)ś
0
0
@miroskom To też stereotypy. Okazuje się, że średnio najlepiej zarabiają Amerykanie pochodzenia hinduskiego (ok. 86 tys. rocznie). Pochodzenia żydowskiego są na 16 miejscu (ok. 67 tys.). Ci pochodzenia polskiego są na 36 miejscu (ok 63 tys.). Cała lista zawiera 146 pozycji. Dane nie są liczone na pojedyncze osoby tylko na gospodarstwo domowe - przeciętna dla całych Stanów to ok 52 tys.
już oceniałe(a)ś
3
0
@inkwizytorstarszy Są tacy kapłani, którzy szczują tak, jak "inkwizytorstarszy". Po pogromie w Kielcach (bo o tym pisze "inkwizytorstarszy" - "I sąsiedzi to zapamiętali...") tylko jeden biskup zachował się przyzwoicie. Reszta kapłanów milczała, bredziła o procesie Bejlisa, albo szczuła jak dzisiaj " inkwizytorstarszy". Do @inkwizytorastarszego: napisałeś o opowieści rodziców z przed wojny, może opowiadali Ci coś o lipcu w 1946 roku?
już oceniałe(a)ś
0
1
@Karol Brunicki sprzed
już oceniałe(a)ś
0
1
No, a "git"?
już oceniałe(a)ś
5
1
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka