Muhammara - Syryjska pasta z orzechów i papryki

Medytujemy.pl; Zdjęcia i montaż: Jarek Tokarski
18.04.2015 01:30 , aktualizacja: 06.05.2015 11:29

Składniki:

-2 czerwone papryki
-1 szklanka orzechów włoskich
-sok z 1 cytryny
-1/4 szklanki oliwy
-łyżka miodu naturalnego lub słodu ryżowego
-1 czerwona, poszatkowana papryczka chilli (z pestkami lub bez)
-nierafinowana sól do smaku
-poszatkowana pietruszka do przybrania

Paprykę nakłuwamy i pieczemy w całości w temperaturze 200 st. z termoobiegiem około 20 minut - skórka powinna być mocno przypieczona. Upieczoną paprykę przekładamy do garnka i przykrywamy pokrywką. Zostawiamy, aby trochę przestygła, dzięki temu łatwiej będzie ją obrać ze skóry. Usuwamy skórę i gniazda nasienne. Wszystkie składniki pasty (za wyjątkiem soli i natki pietruszki) miksujemy na jednolity krem. Doprawiamy solą do smaku. Podajemy z natką pietruszki. Pastę można przechowywać w lodówce polaną z wierzchu warstwą oliwy (to zapobiega przed utlenianiem i wysychaniem).

Orzechy włoskie - mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Łagodzą stany zapalne i bólowe. Nawilżają płuca i jelita, ale przede wszystkim odżywiają nerki i mózg. Są polecane szczególnie przy intensywnej pracy umysłowej.


MEDYtuJEMY, to Karolina i Maciek Szaciłło.

Karolina, uwielbia gotować. Jak sama wspomina, to z połączenia pasji którą były podróże, medytacja, zdrowe i wegańskie jedzenie, narodził się pomysł na MEDYtuJEMY. Na co dzień pisze reportaże społeczne i wywiady między innymi w 'Wysokich Obcasach' i 'Magazynie Świątecznym'.

Maciej, prowadził pracownię ceramiczną, której zawsze towarzyszyło gotowanie. Obok książki z tematyki ceramiki, pojawiły się te kulinarne. Autor książek: 'Przemytników marchewki groszku i soczewicy' i 'Przemytników na wakacjach'.

Wspólnie prowadzą warsztaty i wyjazdowe detoksy, a prywatnie są rodzicami dwóch cudownych dziewczynek, które jak sami podkreślają, są bardzo surowymi krytykami kulinarnymi.


Znajdziesz nas na Twitterze, Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka