Kokosowe curry z kalafiorem i zieloną papryką:

1 mały kalafior pokrojony na małe różyczki
2 łyżki oliwy lub oleju ryżowego
1/2 łyżeczki nierafinowanej soli do smaku
2 zielone papryki pokrojone w kostkę
2 łyżki masła sklarowanego lub oleju kokosowego


sos:

2 łyżki masła sklarowanego lub oleju kokosowego
2 łyżeczki kminu rzymskiego w ziarenkach
2 drobno poszatkowane ząbki czosnku lub 1/2 łyżeczki asafetydy
1 - 2 łyżeczki curry w proszku (bez glutaminianu sodu)
1/3 szklanki wiórków kokosowych
1 łyżeczka drobno poszatkowanego, świeżego imbiru
5 dojrzałych pomidorów pokrojonych w kostkę
1 szklanka mleka kokosowego (dobrej jakości)
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka ziarenek kolendry (podprażonych na suchej patelni i zmielonych w młynku do kawy lub utartych w moździerzu na proszek)
nierafinowana sól do smaku
świeżo mielony pieprz do smaku
poszatkowana natka kolendry (opcjonalnie)


Kalafiora obtaczamy w oliwie lub oleju i solimy. Pieczemy w temperaturze 200 st. z termoobiegiem na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (około 20 - 25 minut). Paprykę dusimy pod pokrywką w osobnym garnku na sklarowanym maśle lub oleju kokosowym aż będzie miękka. Przygotowujemy sos: na maśle sklarowanym lub oleju kokosowym podsmażamy kmin rzymski. Po około 10 s., kiedy ziarenka lekko zbrązowieją dodajemy czosnek lub asafetydę, a po chwili curry w proszku. Następnie dodajemy wiórki kokosowe. Zmniejszamy gaz. Cały czas mieszamy uważając, aby nie przypalić wiórków kokosowych. Kiedy staną się złote i wydobędzie się z nich kokosowy aromat, dodajemy pomidory. Całość dusimy bez pokrywki aż pomidory zmiękną. Miksujemy ręcznym blenderem dodając mleko kokosowe i koncentrat pomidorowy. Następnie dodajemy uduszoną paprykę i upieczonego kalafiora. Wsypujemy uprażoną i zmieloną kolendrę. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Curry możemy podać posypane natką kolendry. Doskonale komponuje się z ryżem - najlepiej Basmati.


Mleko kokosowe zawiera kwas laurynowy, który zwiększa naszą odporności. Kolendra ma właściwości wychładzające. Kmin rzymski ułatwia trawienie i przeciwdziała wzdęciom, a świeży imbir rozrzedza krew, rozgrzewa i jest skuteczny przy niestrawności. Asafetyda wspomaga trawienie, a biały ryż wychładza i jest łatwo przyswajalny przez organizm. Na zdrowie!



Polub nas na Facebooku

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `