Rozmowa Justyny Dobrosz-Oracz z Adamem Michnikiem:"W Polsce może dojść do konfrontacji, trzeba zrobić wszystko, aby do tego nie doszło"

Adam Michnik, Justyna Dobrosz-Oracz; Zdjęcia: Piotr Wolski; Montaż: Marcin Urban; Dźwięk: Marcin Tynkowski
18.05.2016 11:54

- Wolność jest jak powietrze. Zaczynamy ją cenić, kiedy tego powietrza brakuje i zaczynamy się dusić - mówił Adam Michnik o przebudzeniu obywatelskości w Polsce, do którego jego zdaniem mamy obecnie do czynienia w skutek rządów PiS.

Redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej' podkreślił w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz, że tak często powtarzane przez obecnie rządzących słowa o 'podnoszeniu Polski z kolan' to cytat z Władimira Putina. - Ja zawsze wiedziałem, że cała linia programowa, polityczna PiS-u to jest naśladowanie putinizmu, to jest putinizm w polskich kolorach - dodał. Adam Michnik zaznaczył również, że demokracja to jedyny system, który toleruje swoich wrogów. Odniósł się tym samym do radykalnych postaw nasilających się w Europie i na świecie, zwłaszcza wśród młodych ludzi: - Młodym ludziom może się wydawać, że to, co im daje demokracja, jest nieciekawe, bo to jest jak powietrze, od urodzenia, że z tym można grać w piłkę nożną. Nie można, bo żal po wolności odczuwamy wtedy, kiedy jej nam brakuje.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka