Vadim Makarenko opowiada o kulisach pracy dziennikarzy GW przy Panama Papers

Vadim Makarenko, Aleksandra Sobczak; Zdjęcia i montaż: Studio TV, Karol Komorowski
18.04.2016 18:54

Parlament Europejski, w związku z wyciekiem tzw. 'Panama Papers', debatował w ubiegłym tygodniu nad skutecznością kontroli unijnego systemu podatkowego. Dziennikarze zrzeszeni w Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) ujawnili, że z rajów podatkowych korzystał tuzin obecnych i byłych głów państw oraz 128 polityków i urzędników państwowych. Vadim Makarenko, który wraz z Leszkiem Bajem reprezentuje 'Gazetę Wyborczą' w ICIJ, opowiada Aleksandrze Sobczak, o pracy nad tzw. 'kwitami z Panamy'.

Jak podkreśla Vadim Makarenko, konsorcjum ICJI tworzy kilkanaście osób w Stanach Zjednoczonych, ale 90% pracy przy 'Panama Papers' wykonali dziennikarze rozsiani po całym świecie. 'Kiedy poszczególne redakcje otrzymały dane, nikt nie wiedział, z czym się dokładnie zderzą. Nie wiedzieliśmy czego szukamy' - mówi Makarenko. 'Kwity z Panamy' to 11, 5 miliona dokumentów, w tym e-maili, kopii umów, dowodów, paszportów, rachunków, potwierdzeń przelewów, opinii z banków. Polski wiceminister finansów zapowiedział konkretne działania w sprawie polskiego wątku w 'Panama Papers', ale nie chciał zdradzić dziennikarzom, jakie będą to kroki. Minister sprawiedliwości ogłosił wspólne śledztwo - ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa finansów - w tej sprawie.

W 'Temacie dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka