Temat dnia "GW". Bertram Marek: "Węgrzy nie mają praktyki w przeprowadzaniu akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego. Dobrze, że zaczynają próbować"

Bertram Marek, Wojciech Maziarski; Zdjęcia i montaż: Studio TV, Karol Komorowski, Aleksandra Walasek
31.03.2016 21:16

W połowie marca węgierscy nauczyciele zorganizowali demonstrację na którą przybyło ok. 50 tys. osób. Rekwizytem tej demonstracji była kraciasta koszula, symbolizująca niechlujnego, nieogolonego nauczyciela. Tak pracowników węgierskiej edukacji określił były minister szkolnictwa wyższego. 30 marca odbył się strajk generalny w związku z brakiem reakcji rządu na postulaty dotyczące reformy edukacji. W trakcie demonstracji nauczyciele zapowiedzieli akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa. Od tamtej pory udział zadeklarowało 250 szkół. - Uczestniczyły całe szkoły, ale poszczególni uczniowie sami decydowali, czy wezmą udział. Żaden z nich nie był zmuszony do tego, by na godzinę wyjść przed budynek szkolny. (...) Jak na początek to nieźle. Węgrzy nie mają praktyki w przeprowadzaniu akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego. Dobrze, że zaczynają próbować, w przyszłości zapewne dołączy się więcej ludzi - powiedział Bertram Marek , student politologii z Budapesztu, organizator demonstracji pod ambasadą polską na Węgrzech.

Na ile węgierska sytuacja polityczna przypomina tę, którą mamy w Polsce? - Oczywiście jest podobna. W 2014 r. Kaczyński powiedział, że chce tu zrobić drugi Budapeszt. To zresztą nieporozumienie, bo polityczna struktura ukształtowana w Budapeszcie nie jest tworem węgierskim. Przypomina raczej rosyjski model nowoczesnej autokracji. Jego istota polega na tym, że władza pozostawia w spokoju sferę indywidualnej wolności i niezależności obywateli, natomiast zawłaszcza wszystkie struktury i instytucje społeczne, media itp., by nie można ich było wykorzystać przeciw niej - powiedział Bertram.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka