Temat dnia "Gazety Wyborczej": W którą stronę warto patrzeć na wiosenne niebo? Z Karolem Wójcickim rozmawia Piotr Cieśliński

Karol Wójcicki, Piotr Cieśliński; Zdjęcia i montaż: Studio TV, Karol Komorowski; Tekst: Małgorzata Bożek
21.03.2016 18:36

Jeśli nie możesz już patrzeć na to, co dzieje się na ziemi, spójrz w niebo! Wczoraj przypadał pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem tzw. równonocy wiosennej. Dziś, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, pytamy Karola Wójcickiego, twórcę fanapge'a 'Z głową w gwiazdach', o to, co można będzie zobaczyć na wiosennym niebie.

- Niebo wiosenne wydaje się być mniej rozgwieżdżone niż zimowe, ale to nieprawda, bo w drugiej połowie nocy pojawia się piękna, jasna Droga Mleczna - mówi Karol Wójcicki, na co dzień związany z Centrum Nauki Kopernik. W którą stronę warto więc patrzeć na wiosenne niebo i co interesującego można będzie na nim zaobserwować? - Tej wiosny planety będą nam dopisywać - podkreśla gość Piotra Cieślińskiego. Zaznacza, że to najlepszy czas do obserwacji np. Jowisza, na którego powierzchni będzie można nawet zobaczyć jego pasy. Karol Wójcicki zwraca również uwagę na fakt, że astronomia i obcowanie z nią, nie wymaga specjalnego przygotowania czy profesjonalnych narzędzi. - Tej wiosny też czeka nas sporo zjawisk astronomicznych, które będziemy mogli obserwować, które często nie wymagają wielkiego, fachowego przygotowania, tylko po prostu chwili uwagi, czasem wygrzebanej gdzieś z szafki lornetki, bo to się świetnie nadaje, czasem nie potrzeba wiele, tylko właśnie spojrzenia w stronę nieba.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

W przedświąteczny wtorek w 'Gazecie Wyborczej' znajdziecie zeszyt astronomiczny opisujący, co można zobaczyć wiosną na niebie.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka