Zamiast goździka i rajstop. Co chcemy dostać na Dzień Kobiet?

Aleksandra Walasek, Edyta Błaszczak; Animacja: Dorota Halicka
08.03.2016 11:42

Choć w Dzień Kobiet już dawno odeszliśmy od tradycyjnego zestawu prezentowego rodem z PRL-u: czerwonych goździków i rajstop, w kwestii praw kobiet i równouprawnienia, wiele jest jeszcze do zrobienia. Czego kobiety mogłyby życzyć sobie nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia roku?

Od czasu sufrażystek i ich walki o prawa kobiet wiele się zmieniło. Kobiety pracują, uczą się, wykonują zawody uznawane kiedyś za 'męskie'. Wciąż jednak muszą walczyć o równe traktowanie i prawo do decydowania o sobie. Napotykają w tym na wiele przeszkód, związanych z jednej strony z dociekaniem swoich praw, z drugiej walki ze schematami, ale i możliwością spełniania się na wielu polach. W naszym kraju brakuje żłobków, a refundacja in vitro została wstrzymana po dwóch latach. Kobiety do macierzyństwa ma zachęcić 500 zł na drugie dziecko, ale zapomina się o tym, że potrzebne jest kompleksowe działanie oraz zmiany w obszarach takich jak choćby rynek pracy czy system opieki nad dziećmi, także tymi w wieku szkolnym.

Polki wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni w naszym kraju. Ci ostatni liczniej zasilają też szeregi instytucji naukowych czy ławy sejmowe. Co więcej, to właśnie mężczyźni chcą przesądzać o decyzjach kobiet, odmawiając im prawa do aborcji czy nie chcąc, by 'pigułka dzień po' była dostępna bez recepty.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka