Temat dnia "Gazety Wyborczej": Czy integracja europejska jest zagrożona? Rozmowa Wojciecha Maziarskiego z Aleksandrem Smolarem

Aleksander Smolar, Wojciech Maziarski, Zdjęcia i montaż: Aleksandra Walasek, Karol Komorowski
03.03.2016 21:05

- Niepokój wywołuje zlanie się dwóch zupełnie różnych zjawisk. Po pierwsze, zjawisko uchodźców i emigrantów, a z drugiej strony zjawiska terroryzmu. Te pojęcia zlewają się w wyniku strachu również jako konsekwencja tego, co się stało w Stanach Zjednoczonych 11 września, później zamachy w Hiszpanii, Londynie, Holandii, no i Paryżu. To wszystko wzmocniło wrogie reakcje w stosunku do uchodźców i emigrantów przede wszystkim z krajów muzułmańskich. Ta reakcja jest też zdeterminowana kulturowo i religijnie. Natomiast rządy demokratyczne reagują na sygnały od swoich wyborców. Żeby nie dopuścić do przegranej w kolejnych wyborach, rządy zaczynają m.in. zamykać granice - mówi Aleksander Smolar, gość Wojciecha Maziarskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Niektóre państwa europejskie zaczęły przywracać kontrole na granicach. Zdaniem gościa Tematu dnia, wielki kryzys europejski nie jest spowodowany tylko uchodźcami, ale też przez dwa kraje, które są zainteresowane destabilizowaniem Europy - mowa o Rosji i Turcji. Pogłębianie kryzysu uchodźczego może bowiem służyć Rosji jako element negocjacji w sprawie Ukrainy oraz innych interesów na Zachodzie. Natomiast Turcja może chcieć mścić się za to, że jej negocjacje z Europą od wielu lat kończą się fiaskiem. Obecnie Komisja Europejska obiecuje wsparcie finansowe dla Grecji i Turcji, by pomóc im rozwiązać problem uchodźców.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka