Temat dnia "Gazety Wyborczej": Stanisław Koziej: "Każdy z Polaków powinien rozumieć, że obrona terytorium NATO to świętość"

Stanisław Koziej, Roman Imielski; Zdjęcia: Studio TV; Montaż: Karol Komorowski
15.02.2016 20:41

Jak pisze Mariusz Zawadzki, wojna domowa w Syrii stała się brutalniejsza. Według ONZ, odcinanie źródeł żywności i głodzenie ludności cywilnej stały się nagminną taktyką stosowaną na polu walki. Od kilku miesięcy prowadzone są pokojowe rozmowy w Genewie, jednak nie przynoszą żadnych efektów. W trakcie pięcioletniej wojny domowej w Syrii zginęło przynajmniej 250 tys. osób, a 4,5 mln uciekło za granicę. Około pół miliona uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne do Europy.

W piątek sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, oskarżył Rosję o niweczenie wysiłków na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii. Jak powiedział, potrzebne jest trwałe zawieszenie broni, pomoc dla cywilów i porozumienie w sprawie transformacji politycznej w Syrii. W sobotę na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium prezydent Andrzej Duda krytykował Rosję za łamanie prawa międzynarodowego i za bombardowanie cywilów i sił walczących z reżimem Baszara al-Asada w Syrii.

O ewentualnym udziale polskich wojsk w walce z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej mówi gen. Stanisław Koziej: - Gdyby np. terytorium Turcji zostało zaatakowane, gdyby odbywały się tam bombardowania, to Polska bez zbędnej zwłoki angażuje się w obronę terytorium NATO, tak jak w obronę swojego terytorium - powiedział Koziej.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka