Temat dnia "Gazety Wyborczej": Jeśli projekt Andrzeja Dudy ws. frankowiczów wszedłby w życie, straty banków mogą wynieść 44 mld zł

Krzysztof Kalicki, Konrad Sadurski; Zdjęcia: Studio TV, Aleksandra Walasek; Montaż: Barbara Zaniewska
10.02.2016 21:29

- 44 mld strat spowoduje, że wiele banków stanie się niewypłacalnych, a pamiętamy, jakie są konsekwencje tego - mówi Krzysztof Kalicki w rozmowie z Konradem Sadurskim w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Prezydent zaproponował ustawę o przewalutowaniu kredytów we frankach na złotówki. Koszt przewalutowania dla banków wyniósłby 44 mld złotych. Co stałoby się, gdyby ustawa weszła w życie? Zdaniem gościa Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' konsekwencje tego dla banków byłyby katastrofalne. - Jeżeli bank przestaje być wypłacalny, to inne banki muszą poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacić depozyty do 100 tys. euro. Czyli ten kryzys finansowy kilku banków, w zależności od tego ile popadnie w tarapaty, rozleje się na resztę sektora bankowego i to jest ryzyko systemowe dla całego sektora, myślę również, że to jest ryzyko systemowe dla państwa - podkreśla Krzysztof Kalicki.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całą rozmowę: Ustawa frankowa. 'To ryzyko systemowe dla całego sektora bankowego i dla państwa' - Krzysztof Kalicki rozmawia z Konradem Sadurskim i pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka