Temat dnia "Gazety Wyborczej": Ustawa frankowa. "To ryzyko systemowe dla całego sektora bankowego i dla państwa" - Krzysztof Kalicki rozmawia z Konradem Sadurskim

Krzysztof Kalicki, Konrad Sadurski; Zdjęcia: Studio TV, Aleksandra Walasek; Montaż: Barbara Zaniewska
10.02.2016 19:30

Prezydent zaproponował ustawę o przewalutowaniu kredytów we frankach na złotówki. Koszt przewalutowania dla banków wyniósłby 44 mld złotych. Co stałoby się, gdyby ustawa weszła w życie? Pytamy Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Banku i byłego ministra finansów.

Gość Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' w rozmowie z Konradem Sadurskim podkreśla, że koszty przewalutowania kredytów frankowych na złotówki po korzystnym kursie dla banków byłyby katastrofalne. - 44 mld strat spowoduje, że wiele banków stanie się niewypłacalnych, a pamiętamy, jakie są konsekwencje tego. Jeżeli bank przestaje być wypłacalny, to inne banki muszą poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacić depozyty do 100 tys. euro. Czyli ten kryzys finansowy kilku banków, w zależności od tego ile popadnie w tarapaty, rozleje się na resztę sektora bankowego i to jest ryzyko systemowe dla całego sektora, myślę również, że to jest ryzyko systemowe dla państwa - podkreśla Krzysztof Kalicki. Zwraca również uwagę na fakt, że im mniejszy niepokój polityczny będzie panował w Polsce, tym silniejszy stanie się polski złoty. Dodaje również, że większość banków już jest znacznie obciążona, a koszty, które musza ponosić, rosną kilkadziesiąt procent w ciągu roku: - Zwłaszcza że do tego doszedł podatek bankowy - zaznacza Kalicki.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka