Temat dnia "Gazety Wyborczej": Czy odczarowanie Henryka Sienkiewicza jest możliwe? Rozmowa Aleksandry Klich z Jakubem Majmurkiem

Jakub Majmurek, Aleksandra Klich, Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Studio tv
05.02.2016 20:13

Sejm ogłosił niedawno, że rok 2016 będzie rokiem Henryka Sienkiewicza. Z kolei piosenką kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego miała być 'Pieść o małym rycerzu' z serialu 'Przygody Pana Michała'. Za co prawica tak bardzo upodobała sobie Sienkiewicza? - Sienkiewicz to pisarz narodowy, opiewający, zdaniem naszej prawicy, historię polskiej chwały oraz polskiego oręża, ofiarujący model narodowej wspólnoty, oparty na celebracji wielkich wydarzeń z przeszłości Rzeczypospolitej, wizję Polski zasadniczo katolickiej i szlacheckiej. Dlatego jeśli czyta się go po powierzchni, to z punktu widzenia ideologów PiS-u nie ma tu niczego, czego by nie można nie lubić - mówi Jakub Majmurek, gość Aleksandry Klich w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Henryk Sienkiewicz jest jednak przez inteligencję często uznawany za twórcę drugorzędnego, piewcę zdziecinniałej Polski. Gość Tematu dnia uważa jednak takie opinie za krzywdzące i proponuje czytanie Sienkiewicza pod włos. Zdaniem Jakuba Majmurka, z utworów Sienkiewicza można wyciągnąć o wiele więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Przypadki opisane w powieściach można odnieść do współczesnych debat, chociażby pod katem uchodźców, czy stosunków ze Wschodem.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka