Temat dnia "Gazety Wyborczej": W jaki sposób ustępstwa zaproponowane przez Donalda Tuska dla Wielkiej Brytanii wpłyną na inne państwa w UE? Rozmowa Romana Imielskiego z dr Agnieszką Ładą

Agnieszka Łada, Roman Imielski, Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, studio tv
03.02.2016 19:55

Za kilka miesięcy ma się odbyć referendum, w którym Anglicy zadecydują, czy pozostać w Unii Europejskiej, czy też opuścić wspólnotę. Wczoraj Donald Tusk rozesłał list do przywódców innych państw Unii Europejskiej, w którym zaproponował pewne ustępstwa wobec Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie najważniejszym dla Polski jest zapis dotyczący ograniczenia zasiłków dla emigrantów z innych państw Unii Europejskiej. Czy ustępstwa wobec Zjednoczonego Królestwa są warte tego, aby nie dopuścić do Brexitu? - Należy zapytać, czym tak naprawdę jest Brexit i co on oznacza, albo co będzie oznaczało, jeśli zgodzimy się na ustępstwa i Wielka Brytania zostanie w Unii. Oba wyjścia mają swoje duże minusy. Stracić Wielką Brytanię? To bardzo źle również dla Polski, bo jednak Wielka Brytania w wielu kwestiach była bliska Polsce, chociażby w polityce wschodniej. Z drugiej strony mówimy o polskich pracownikach, więc jakby się to zmieniło, gdyby jednak Wielka Brytania wyszła z Unii? Na pewno by się im nie polepszyło. Należy zobaczyć za jaką cenę zostawiamy Wielką Brytanię. Wydaje mi się, że lepiej zostać jedną Unią, niż tak powoli tracić kolejnych członków - mówi dr Agnieszka Łada, gość Romana Imielskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Eurosceptycy rosną w siłę w różnych państwach Unii Europejskiej, zatem wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty mogłoby spowodować efekt domina. Na zaproponowane przez Tuska ustępstwa wobec Zjednoczonego Królestwa musiałyby się zgodzić wszystkie państwa, dlatego dr Łada przewiduje, że będzie to proces długi i ciężko przewidzieć jego efekt. Sytuacja całej Unii Europejskiej jest też uzależniona od konkretnych wydarzeń. Jak przypomina gość Tematu dnia, kryzys uchodźczy sprawił, że w ciągu roku sytuacja Unii zmieniła się diametralnie. W Niemczech coraz częściej pojawiają się też głosy wieszczące rychły koniec politycznej kariery Angeli Merkel. - Pozycja Merkel faktycznie jest dużo słabsza, niż chociażby wczesną jesienią, natomiast w tym momencie ona nie ma realnej konkurencji - mówi dr Agnieszka Łada.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka