Wisława Szymborska - melodia wierszy, obrazy słów. Fortuna gra Szymborską

Maciej Fortuna - koncepcje, elektronika, trąbka; Andrzej Konieczny - elektronika, perkusja; Paweł Wypych - wizualizacje
01.02.2016 08:52

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, 4 lata temu. Poetka wydała 13 tomików wierszy, które przetłumaczono na 40 języków. Zajmowała się również przekładem poezji, głównie z języka francuskiego i niemieckiego. W 1996 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla 'za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości'. Szymborska była po Noblu nieco przytłoczona koniecznością wystąpień publicznych i popularnością, jak żartowali jej przyjaciele, życie poetki dzielić można było na okres przed i po 'tragedii sztokholmskiej'.

Wiersze Wisławy Szymborskiej, jej bogata twórczość i upodobanie do tworzenia limeryków, literackich zabaw i wycinanek inspirują wielu twórców. Przykładem tego jest projekt 'Fortuna plays Szymborska', który w oryginalny sposób prezentuje wiersze poetki w opracowaniu na taśmę (głos), trąbkę, perkusję oraz elektroniczne urządzenia przetwarzania dźwięku. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest komunikatywne połączenie poezji, muzyki, sztuk wizualnych oraz wideo, które znajdzie wśród swoich odbiorców głównie młode pokolenie, ale nie tylko. Całość ma formę interaktywnego wieczoru poetyckiego i koncertu multimedialnego.

Nagrania Wisławy Szymborskiej czytającej swoje wiersze zna niemal każdy. Co wydarzy się, gdy melodia jej głosu zostanie potraktowana dosłownie - gdy muzykę ściśle uzależni się od jej słowa, a ze składowych powstanie interaktywny wieczór poetycki?

Takie ujęcie ogniskuje uwagę na elementach kryjących się za barwą głosu, jego tonacją, zróżnicowanym tempem i rytmem recytacji. To wyjątkowe połączenie muzyki i poezji, które pozwala wybrzmieć nie tylko słowom, ale również ich melodii. Maciej Fortuna gra Wisławę Szymborską wszystkim - szczególnie młodym, którzy mogą odkryć ją zupełnie na nowo.

Wizualizacje bazują na materiałach wideo ukazujących Wisławę Szymborską czytającą swoje wiersze. W tym kontekście, zgodnie z założeniami scenariusza, ukazane zostają nieznane szerszej publiczności kolaże Szymborskiej poddane modyfikacjom i animacji. Animowane wyklejanki płynnie przenikają sceny przedstawiające sylwetkę noblistki, oraz sceny zawierające autorskie animacje Pawła Wypycha, przygotowane w technice 'motion design'.

Dwupłytowy album CD/DVD 'Fortuna plays Szymborska' będzie towarzyszyć uroczystościom rocznicowym 20-lecia przyznania poetce Nagrody Nobla - zgodnie z terminarzem obchodów premiera polska będzie miała miejsce w dniu 3 października 2016 w Krakowie. Premiera europejska zaplanowana została na 14 maja 2016 we włoskiej Bolonii, w związku z wydaniem niepublikowanych wcześniej listów miłosnych Wisławy Szymborskiej do Kornela Filipowicza.

Projekt powstał przy pełnej współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, dzięki której zostały udostępnione materiały niezbędne do realizacji zarówno warstwy wizualnej, jak i kluczowej warstwy dźwiękowej.

* W projekcie wykorzystano archiwalne nagrania audio, wideo oraz oryginalne wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej.

Więcej na stronie www.fortunaszymborska.com

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
    Sport
    Kultura
    Gospodarka