Jak radzić sobie w konflikcie?

Animacja: Bogumiła Piotrowska
21.01.2016 21:31

Jak radzić sobie w konflikcie? Sposobów jest wiele, ale tylko niektóre znajdują zastosowanie w realnym życiu. Znajdź nić porozumienia, skup się na problemie a nie na ludziach, załatw sprawę, a nie dokuczaj drugiemu człowiekowi - to tylko kilka rad, które pomogą dojść do porozumienia w trudnych momentach dla naszych związków, przyjaźni czy stosunków zawodowych.

Egoizm jest bardzo mocno wpisany w naturę ludzką. To jedna z głównych przyczyn rodzenia się sporów i konfliktów w relacjach międzyludzkich. Rodzina, związek, praca - każde z tych środowisk obfituje w mniejsze i większe kłótnie. Jak sobie z nimi radzić, kiedy na drodze stoi nasze delikatne ego? Pamiętać o racjach i uczuciach innych - mówią specjaliści. Postawić się na miejscu drugiej osoby - moja wygrana i rozwiązania dobre tylko dla mnie to poczucie krzywdy po jej stronie. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim negocjować, pamiętając przy tym o odmienności drugiego człowieka i zachowując dla niej zrozumienie. Co otwiera pole do negocjacji? Umiejętność dostrzegania różnych punktów widzenia. Obiektywizm w relacjach jest trudny, ale możliwy.

'Kłótnia to złe emocje. Można je ograniczyć, dając sobie czas na refleksje o ich źródłach. Bo niemal zawsze kłótnia ujawnia skryte problemy' - mówi psycholog społeczny Zbigniew Nęcki. Kłótnia ma też więc swoje dobre strony. Oczywiście tylko ta, która kończy się porozumieniem i dojściem do pewnych wniosków. Warto więc czasem się kłócić, ale jeszcze częściej wyciągać rękę do zgody.

Więcej o tym, jak rozwiązywać konflikty, przeczytacie w rozmowie z prof. Zbigniewem Nęckim w najnowszym wydaniu 'Wysokich Obcasów Extra'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka