Temat dnia "Gazety Wyborczej": Co łączy rządy Kaczyńskiego i Orbána? Smolar: "Demokracja nieliberalna, okrojona, zredukowana"

Aleksander Smolar, Roman Imielski; Zdjęcia: Studio TV, Aleksandra Walasek; Montaż: Dorota Halicka
07.01.2016 19:02

Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, zwraca uwagę na fakt, że wspólnym polem polityków rządzących w Polsce i na Węgrzech jest koncepcja demokracji okrojonej, zredukowanej. W Temacie dnia 'Gazety Wyborczej' rozmawia z Romanem Imielskim o nowej osi współpracy na linii Warszawa-Budapeszt.

- Nieliberalna demokracja to demokracja, w której szanuje się zasady wyboru między różnymi konkurencyjnymi partiami i listami ekipy rządzącej, ale potem nie jest ona ograniczona instytucjami kontrolnymi, ani prawem. I to jest oczywistym celem zarówno Orbána, jak i Kaczyńskiego. Jak zaznacza Smolar, Polska w ten sposób staje się elementem negatywnym, hamującym w Unii Europejskiej. Budapeszt od dawna jest już na marginesie UE, Polska natomiast traci teraz swoją pozycję, jest marginalizowana.

W ramach Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całe wideo: 'Oś Budapeszt-Warszawa kontra Berlin-Paryż. Czy to początek ruchu antyunijnego? - Roman Imielski pyta Aleksandra Smolara' i pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka