Temat dnia "Gazety Wyborczej": Piotr Buras: "Polska będzie miała trudności z przepychaniem w UE swoich coraz bardziej specyficznych interesów"

Piotr Buras, Maciej Stasiński; Zdjęcia: Studio TV; Montaż: Dorota Halicka
05.01.2016 19:49

Według Piotra Burasa, dyrektora European Council of Foreign Relations, Polska będzie miała trudności z przepychaniem i realizowaniem w Unii Europejskiej swoich coraz bardziej specyficznych interesów. Dlatego też, jak podkreśla gość Macieja Stasińskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej', Polska potrzebuje bardzo rozważnej polityki zagranicznej, która nie będzie antagonizować, ale szukać partnerów do współpracy.

To będzie trudny rok dla Unii Europejskiej i dla Polski, całkowicie niezależnie od zmiany rządów w Polsce, co jest odbierane z troską i czasami też z przerażeniem w Europie i w innych krajach - mówi Piotr Buras. Według niego będzie to trudny rok dla naszego kraju. Powodem tego jest konieczność rozwiązania przez Polskę kilku bardzo ważnych spraw: - Mamy bardzo jasne stanowisko w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki NATO, mamy bardzo jasne stanowisko w sprawie Rosji i Ukrainy, mamy też bardzo specyficzną politykę w kwestii klimatu i energii, specyficzną w Europie - podkreśla dyrektor ECFR. W rozmowie z Maciejem Stasińkim ocenia też politykę zagraniczną nowego rządu i zwraca uwagę na to, jak wewnętrzne zawirowania w naszym kraju wpływają na wizerunek Polski w Europie.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całą rozmowę 'To będzie trudny rok dla naszego kraju'. Co czeka Polskę i Unię Europejską w 2016 roku? - Maciej Stasiński pyta Piotra Burasa i pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka