Sprawa Moczarskiego

scenariusz, opracowanie plastyczne i reżyseria: Tomasz Siwiński, muzyka: Adam Brzozowski
04.01.2016 17:08

Kazimierz Moczarski planował zamach na Jürgena Stroopa, generała SS, odpowiedzialnego za zagładę getta w Warszawie. Po wojnie obaj zostali skazani przez sąd PRL na karę śmierci. Spędzili razem 9 miesięcy w jednej celi więziennej. Stroop został powieszony w 1952 roku. Moczarski został uniewinniony i zrehabilitowany w 1956 r. Swoją konfrontację ze Stroopem opisał w 'Rozmowach z katem'.

Krótkometrażowy film animowany 'Sprawa Moczarskiego' pokazuje fragment losów Kazimierza Moczarskiego, kapitana Armii Krajowej, patrona Nagrody na najlepszą książkę roku o historii Polski po 1918 r. do współczesności.

Tomasz Siwiński - reżyser filmów animowanych, absolwent ASP w Krakowie. Jego pierwszy film 'Telewizor' (2005) był jednym z najciekawszych debiutów studenckich. Ostatnio zrealizowany 'Niebieski pokój'(2014) miał światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes, wielokrotnie nagrodzony na festiwalach m.in . w Vila do Conde (Portugalia), Querétaro (Meksyk), Hong Kongu (Chiny), Bezons (Francja) oraz w Krakowie - na Krakowskim Festiwalu Filmowym i 'Etiudzie i Animie'.

Film dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015. Producent wykonawczy: FUMI Studio, producent: Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka